Göbek bölgesinde çatlak ve sarkmanın en önemli sebebi hamileliktir. Tabii ki her hamile kalan kişinin karın bölgesinde çatlak veya sarkma olacak diye bir kural yoktur ancak birçok kadın gebelik sonrası bu durum ile karşı karşıya kalmaktadır. Ne yazık ki çatlakların etkin bir tedavisi yoktur. Bu konuda soru soran hastalara önerebileceğim tek şey gebelik esnasında karın ciltlerini yağlı tutmaları ve sık sık krem ile ciltlerini yağlamamalarıdır. Ancak bir çok kişide bu önlemlere ragmen çatlak oluşabilmektedir. ÇAtlakların sebebi derinin dermis dediğimiz altta kalan esas parçasında meydana gelen yarılmalardır. Yüzeyde derinin epidermis bütünlüğü korunurken, altta dermis tabakaları birbirinden bird aha birleşmemek üzere ayrılmıştır. Bu çatlak ve sarkmanın tek etkili yolu karın germe cerrahisidir. Ikinci önemli karında çatlak ve sarkma sebebi de hızlı kilo alımı ve kilo kaybıdır.

  Karın germe ameliyatı, temelde karnın ön kısmındaki fazla yağın ve sarkan derinin alınması ile zayıflayan karın duvarının güçlendirilmesi işlemidir. Bu ameliyat sonrası düz bir karına ve daha sıkı bir karın duvarına sahip olursunuz. Ameliyat izi kişinin sarkma miktarı ve bel yapısına gore değişiklik göstermekle birlikte genelde iç çamaşır içerisinde kalmaktadır.

  Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?
  Ameliyatın süresi ortalama olarak 1,5 saat ile 4 saat arasında değişiklik göstermektedir. Bir gecelik hastanede kalma süresinin ardından evinizde istirahat edebilirsiniz. Karın germe ameliyatı sonrasında yaklaşık 10 gün – 2 hafta sonra işinize geri dönmeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda bu süreçte daha sağlıklı sonuçlar için en az 4 hafta korse giymeye özen göstermenizi önermekteyiz.
  Karın germe ameliyatı ile en önemli uyarılardan bir tanesi de sigara kullanan hastaların en az 10 gün-2 hafta önce sigarayı bırakmaları ve ameliyattan sonra en az 4-6 hafta kullanmamalarıdır.

  Son olarak estetik karın germe ameliyatı ihtiyacı hissedenlere önerimiz, operasyon sonrasında diyetlerine özen göstermeleri olacaktır. Eğer bu özeni ve dikkati gösteremeyecek durumdaysanız, operasyonunuzu ertelemeyi düşünebilirsiniz. İlk günlerde şişlik ve ağrılar hissedebilirsiniz ancak biz çeşitli ağrı kesiciler ile bu durumu kontrol altına alabiliyoruz.

  Karın bölgesinin toparlanması ile ilgili en sık karşılaştığımız yanlış bilgi, spor ile karnın toparlanacağıdır. Spor size sadece kilo verdirir ve kaslarınızı kuvvetlendirir. Ne cildinizi sıkılaştırır, ne de kaslarınız arasındaki doğuma bağlı açılmayı toparlar. Bazı insanlar bu nu iddia edebilir. Ancak bu kişiler spor yapmadan kilo verseler muhtemelen aynı sonucu elde edebilecek, cilt elastikiyeti iyi olan kişilerdir. Bu nedenle daha düz ve şekilli bir göbeğe sahip olmak istiyorsanız, lütfen bize ulaşınız.