A’dan Z’ye Burun Estetiği Hakkında Merak Ettikleriniz

burun estetiği

Burun Estetiği Yaş Sınırı Nedir?

Fiziksel gelişime bağlı olarak hem erkeklerde hem de kadınlarda belli bir alt sınır söz konusudur. Bu sınır kadınlarda 17 yaşa karşılık gelirken, erkeklerde ise 18 yaş olarak belirlenmiştir. Üst yaş sınırı yoktur ve bu yaşı geçmiş olan erkek ve kadınlar, burun estetiği ameliyatı olabilir.

Burun Estetiği Ameliyat Süresi Ne Kadar?

Hastaya uygulanacak teknik, operasyonu gerçekleştirecek cerrah ve hastanın durumuna bağlı olarak operasyon süresi de değişiklik gösterebiliyor. 1 ila 2 saat ya da 2 ila 3 saat gibi sürelerde tamamlanan operasyonun başarı oranı da bir hayli yüksektir.

Ameliyat Olmadan Burun Estetiği Yaptırmak Mümkün müdür?

Enjeksiyon rinoplasti adı ile bilinen operasyon ile birlikte ameliyatsız burun estetiği de mümkün hale geliyor. Gelişen tıp dünyası bu bağlamda çok sayıda fırsat sunuyor ve bu fırsatlardan bir tanesi de hiç şüphesiz ameliyatsız müdahalelerdir. Minimal ve invaziv burun estetiği prosedürü olarak da lanse edilen bu operasyon ile birlikte cerrahi müdahaleye gerek kalmıyor. Burun bölgesinde meydana gelen hacim eksiklikleri Burun sırtındaki çöküntüler ve burun kemeri Asimetrik burun Estetik operasyonu sonrası meydana gelen sorunlar Burun köprüsü sorunu Asimetrik burun delikleri Gibi sorunlar için ameliyatsız müdahale gerçekleştirilebiliyor ve başarılı bir uygulama olduğunu söylemek de mümkün.

Burun Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mıdır?

Teknolojik ürünlerin de katkısı ile burun estetiği operasyonları geçmiş yıllara nazaran çok daha kolay ve çok daha sağlıklı bir hal almıştır. Eskiye kıyasla burun estetiği operasyonları artık çok daha kolay ancak hekimlerin sorumluluğu hali hazırda azalmış değil ve onlar için zorlu bir süreç olduğunu da eklemek gerekiyor. Bazı forumlarda ve adreslerde dünyanın en zor ameliyatlarından bir tanesi olduğu yazılıyor ancak bunun abartılı bir söylem olduğunu bilmenizde fayda var.

Hastane, Doktor Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kulak burun boğaz uzmanları ve plastik cerrahlar bu operasyonu gerçekleştirebiliyor ancak uzmanlar arasında hali hazırda plastik cerrahların çok daha doğru bir tercih olacağı konuşuluyor. Bu bağlamda cerrahın aldığı eğitim ve kendini geliştirmesi asıl dikkat edilecek husustur. Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz çevrenizde daha önce burun estetiği ameliyatı geçirmiş olan yakınlarınız varsa onların tavsiyeleri ile hareket etmeniz de uygun olacaktır. Amiyane tabirle merdiven altı olarak lanse edilen ve uygun fiyatlar ile bu estetik operasyonunu gerçekleştiren kurum ve hekimlerden uzak durmanız tavsiye ediliyor.

Burun Ucu Kaldırma Uygulaması Ne Kadar Kalıcıdır?

Burun ucu kaldırma operasyonu, uygulanan tekniğe bağlı olarak ömür bakımından değişiklik gösterebiliyor. İple burun ucu kaldırma operasyonu ne yazık ki kalıcı bir uygulama değildir ve bir süre sonra burun ucunda düşme meydana gelebilir. Burada cerrah da büyük pay sahibidir ve uygulanacak yöntemin çeşidi de kalcılık konusunda büyük önem taşıyor. Bunun için net bir süre vermek elbette mümkün değil ancak uygulama türlerinin büyük bir kısmı uzun süreli koruma sağlıyor.

Burun Büyütme Ameliyatı Zor mu?

Burun estetiği denilince insanların aklına küçültme ve düzeltme operasyonları geliyor ancak yazımızın önceki bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi burun büyütme ameliyatı da mümkündür ve her yıl milyonlarca insan burun büyütme ameliyatı için cerrahların kapısını çalıyor. Burun büyütme ameliyatının, burun küçültme ameliyatlarına göre daha zor olduğu da aşikar. Gerek süre gerek operasyon süreci bakımından daha sıkıntılı ve daha zorlu bir ameliyat olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır ancak iyi bir cerrahtan destek aldığınız takdirde başarılı bir sonuç elde etmeniz de mümkün.

Cerrahi Yöntemler Neye Göre Belirleniyor?

Burun estetiği operasyonu öncesi hastanın talebine bağlı olarak ve hastanın burun yapısına bağlı olarak teknikler belirlenir. Kalın burun derisi ve ince burun derisi, cerrahi yöntemin belirlenmesinde büyük pay sahibidir ve cerrah bu detaylara göre ilgili tekniği de kısa sürede belirleyecektir. Aynı şekilde uygulanacak anestezi için de belirleme işlemi deri yapısına göre yapılabilmektedir.

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı ile Nefes Sorunu Düzelir mi?

Burun eti ve polip düzeltme işlemlerini de kapsayan burun ucu kaldırma operasyonları ile birlikte nefes alma sorunu da ortadan kalkacaktır. Burun yapısı, hastanın nefes alma eylemini de belli oranda etkiliyor ve olumsuz etki ile birlikte özellikle uyku esnasında hasta birtakım sıkıntılar yaşayabiliyor. Burun ucu kaldırma ameliyatı ile birlikte gerekli müdahaleler yapılarak nefes alma sorunu da ortadan kalkacaktır.

Sadece Burun Kemeri Düzeltmek için Özel Bir Uygulama Var mı?

Burun kemeri düzeltmek için öncelikle kıkırdak yapısı ve burnun kemik kalınlığı ele alınarak detaylı bir inceleme yapılır. Simülasyon uygulaması ile birlikte yüz ölçülerine uygun olarak bir burun yapısı belirlenir. Hastanın beklentileri öğrenilir ve cerrah, bu konuda neler yapılabileceğini belirledikten sonra kemerin törpülenme işlemi başlar. Kemer törpüleme işlemi cerrahi bir operasyon olarak nitelendiriliyor ve bu yüzden operasyon süresince burnun doğal yapısının beli oranda korunması da şarttır. Kemerin ne kadar törpüleneceği ve burna ne şekilde uyum sağlayacağı da simülasyon destekli çalışma ile net bir şekilde belirlenir. Törpüleme işlemi büyük bir hassasiyet gerektiriyor çünkü kemeri ortadan kaldırmak isterken burnun doğal yapısı bozulabilir ve bu kez farklı operasyonlara da ihtiyaç duyulabilir. Hassas bir çalışmadır ve uzman bir cerrahtan destek alınmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Ağrılı mı?

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesi de ağrılı bir ameliyat olduğudur. Kapalı burun estetiği ameliyatı ağrılı bir ameliyat değildir ve hastaların bu konuda endişe etmemeleri gerektiğini de belirtmek istiyoruz. Hafif ağrılar söz konusu olabilir ancak ameliyat sonrası doktorunuz tarafından verilecek ağrı kesici ilaçlar bu ağrıları ortadan kaldırıyor ve uyku sorunu yaşamıyorsunuz.

Burun Estetiği Yaptıranların Yorumları Takip Edilmeli midir?

Burun estetiği ameliyatı geçirmiş olan hastaların yorumlarına bağlı kalmak çok da doğru olmayacaktır ancak takip de etmek gerekiyor. Bilinçli hastalar, doktor tavsiyesinde bulunurken süreci de detaylı bir şekilde aktarıyor ancak cerrah tavsiyesine uymayarak operasyonun ve sonrasının sıkıntılı olduğunu belirten hastalara çok fazla kulak asmamak gerekiyor. Başarı oranı bir hayli yüksek olan burun estetiği operasyonu ile ilgili çok fazla olumlu yorum var ve az önce de belirttiğimiz gibi bilinçli hastaları bu bağlamda takip etmek gerekiyor. Yorumların bazıları çok acımasızca ve bu da diğer hastaları tedirgin edebiliyor ancak direkt hasta yorumlarına başvurmak yerine uzman bir cerrah ile karşılıklı konuşmak emin olun süreç ile ilgili değerlendirmelerinizi çok daha doğru ve çok daha kusursuz hale getirecektir. Yorumlar her zaman doğru olmayabiliyor ya da bilinçsiz bir şekilde yapılabiliyor bu yüzden operasyon sürecini cerrahtan öğrenmek en doğru seçim olacaktır.

İple Burun Kaldırma Uygulaması Ne Kadar Etkili

Son dönemde çok daha fazla tercih edilen ve başarı oranı her geçen gün artan iple burun kaldırma uygulaması, etkili yöntemlerden bir tanesidir ancak kalıcı olduğunu söylemek çok da doğru olmayacaktır. Bazı operasyonlardan kısa bir süre sonra burun ucunda düşme meydana gelebiliyor ve hastaların en büyük şikayeti de bu yöndedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kalıcı bir yöntem değildir ve burun ucu düşmelerine de açık bir uygulamadır.

Burun estetiği Ameliyatı Erkeklerde Daha mı Zor Uygulanıyor?

Burun estetiği ameliyatı zorlu bir ameliyat olarak lanse ediliyor ancak hastalar için korkulacak ya da zorlanacak herhangi bir durum yoktur çünkü burada yükün büyük bir kısmı cerrahlarda ve sizler sadece psikolojik olarak kendinizi hazırlamalısınız. Erkeklerde burun derisi çok daha kalın olduğu için müdahale etmek biraz da zor olabiliyor ancak başarı oranı, en az kadınlardaki kadar yüksek ve bu da erkekleri rahatlatacak haberlerden bir tanesidir.

Ameliyat Fiyatını Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı, cerrah ve ilgili kuruma bağlı olarak değişiklik gösterebilir ancak buradaki en önemli etken kesinlikle uygulanacak olan ameliyat tekniğidir Kullanılan cihazlar da fiyatın belirlenmesinde önemli pay sahibidir. Fiyat araştırmalarınızı online olarak yapabilir ya da hekimler ile birebir görüşerek gerçekleştirebilirsiniz.

Beklentiler ve Sonuç Arasında Nasıl Bir İlişki Kurulmalıdır?

Burun estetiği operasyonu öncesi teknolojik ürünler de operasyon sonucu ile ilgili sizlere yardımcı olacaktır. Bilgisayar destekli simülasyon uygulaması sayesinde nasıl bir burna sahip olacağınızı az çok görebiliyor ve fikir sahibi olabiliyorsunuz. Beklentilerinizi bu uygulamaya göre şekillendirebilir ve herhangi bir sürprize de fırsat vermemiş olursunuz. Sonuç için biraz sabırlı olmanız gerekiyor çünkü operasyondan hemen sonra burnun yerine oturması pek mümkün değildir ve 6 aylık bir süreç sizleri bekliyor olacaktır. Bu süre zarfında burunda zaman zaman düşüklük ya da sorunlar meydana gelebilir ancak revizyon müdahalesi ile sonuca en iyi şekilde ulaşılacaktır. Hastaların büyük bir kısmı çok büyük beklentilere sahip oldukları için operasyon sonucu mutsuzluk yaşayabiliyor ancak bir kez daha belirtmekte fayda var sabırlı olmanız gerekiyor ve 6 aylık süre sonunda gerçek sonucu elde edeceğinizi de bilmenizde fayda var.

Estetik Bozukluğun Tekrarlama İhtimali Var mı?

Burun estetiği ameliyatı belli başlı komplikasyonları da beraberinde getirebiliyor. Estetiksel sorunların tekrarlama ihtimali var ve sık sık estetik ameliyatı olan insanların da bu yönde karar almaları bu yüzdendir. Operasyon sonrası sağlığınıza ve verilen uyarılara dikkat ederseniz bu süreci uzatabilirsiniz ancak sağlıksız bir süreç, kısa bir süre sonra görsel bozuklukların yeninde meydana gelmesine neden olacaktır. Her hastada bu durumun oluşması elbette mümkün değildir ancak birçok hasta, tekrarlayan sorunlardan dolayı şikayetçi olabiliyor.

Burun Estetiği Ameliyatı Caiz midir?

Diyanet’in yanı sıra İslam alimleri ve din görevlileri de bu konuda ne yazık ki ayrılığa düşmüş durumda. Kimileri bu operasyonların caiz olmadığını söylerken kimileri de tedavi hükmünde geçerli olduğu için caiz olduğu konusunda hemfikir görünüyor. Hasar görmüş ve sağlığınızı olumsuz etkileyen bir durumda tedavi olmanızı nasıl normalse, burun estetiği operasyonlarında da aynı durum söz konusudur. Hayatlarınıza normal ve sağlıklı bir şekilde devam edebilmeniz için böyle bir operasyona ihtiyacınız varsa eğer bunun caiz olduğuna kanaat getirmek de çok zor olmayacaktır.

Burun Estetiği için Uzman Hekim Seçimi Neden Önemlidir?

Sık sık karşılaştığımız durumlardan bir tanesi de burun estetiği sonrası istediği görüntüye sahip olamayan ve sorunlar yaşayan hastalardır. Ne yazık ki çok daha ucuz olduğu için tercih edilen merdiven altı adresler, burun estetiği konusunda başarı elde etmek yerine hastalara zarar veriyor. Uzman hekim seçimi her ameliyatta ve her hastalıkta büyük önem taşıyor çünkü söz konusu olan şey sağlığınız ve daha ucuza ameliyat olmak için sağlığınızı riske etmek de büyük bir kumar olacaktır.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Levent / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara