Meme (Göğüs) Büyütme Estetiği

section-c1587ec
section-50a9d83

Meme (Göğüs) Büyütme Estetiği ve Fiyatları

Meme büyütme (göğüs büyütme) ameliyatları genel olarak küçük, büyümesini farklı sebeplerle tamamlayamamış ya da emzirme sonrası küçülmüş memelere yapılan estetik bir operasyondur. Kadın vücudunun en önemli yapılarından biri olan ve estetik bütünlüğü tamamlayan memenin boyutu kişiden kişiye, hatta aynı kişideki iki taraf arasında bile farklılık göstermektedir. Günümüzde de sıkça yapılan meme büyütme ameliyatları ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte meme büyütme ameliyatları daha ulaşılabilir, doğal ve hızlı hale gelmiştir.

Orantılı Bir Vücut İçin Göğüs Büyütme Estetiği

Güzellik kavramı kültürel ve toplumsal yapılara göre büyük ölçüde değişim gösterse de, son dönemlerde orantılı vücut hatları güzellik anlayışı için ilk kriter olarak görülmektedir. Bu orantıyı sağlamaya yardımcı unsurlardan biri de göğüslerdir. Yeterli büyüklükte olan, iki göğsün boyut olarak birbirine eşit ve sarkık olmadığı göğüsler, kadın vücudunun bir bütün olarak güzel görünmesine yardımcı olmaktadır. Ancak doğumlar, kilo alıp vermeler, hormonal bozukluklar ve genetik özelliklerden dolayı çoğu kişide; göğüslerde boyut olarak farklılıklar, çok büyük veya çok ufak göğüsler ya da göğüslerde sarkmalar meydana gelebiliyor. Bu durumda göğüs estetiği ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Gereksinimleri

* Doğum ve emzirme sonrası meme küçülmesi ve sarkması,
* Vücutta memelerin küçüklüğünden kaynaklı orantısızlık,
* Kilo vermeye bağlı meme küçülmesi veya şekil bozukluğu,
* İki meme arasındaki orantısızlık,
* Kişinin küçük memelerle kendini eksik veya özgüvensiz hissetmesi.

Göğüs büyütme estetiği ameliyatlarından en sık uygulanan silikon protez ile meme büyütme ameliyatıdır. Yaklaşık 1 saat süren bir ameliyat sonunda istediğiniz meme hacmine kavuşabilirsiniz.

Meme gelişimi temelde genetik etkenlere bağlıdır. Genellikle annenizin meme ölçüleri doğrultusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bazı kadınların meme dokusu östrojen hormonuna duyarlıdır ve ergenlikten itibaren büyür. Bazı kadınların meme dokusu ise yeterli oranda duyarlı değildir ve hamilelik döneminde bile meme hacmi değişmez. Bu durum sakin sizleri umutsuzluğa düşürmesin.

Göğüs silikonlarını memeye yerleştirilirken birçok şeye dikkat etmek gerekir. bunların en başında meme silikonu ne kadar büyük olmalı ? Şimdi gelen hastalarımız genelde küçük göğüslü oldukları için büyük memelere heves duyarlar. Bu da doğaldır. Büyük silikonlar isterler. Ama biz onları uyarırız. Çünkü bir hevesle büyük göğüs isteyen hastalarımızın sonradan çok pişman olduklarını gördük. Bu yüzden kadına uygun olacak bir meme silikonu seçilmelidir.

Yani abartmadan göğüs genişliğine uygun göğüs silikonu sırıtmaz ve dışarıdan bakan bir kişi için anormal gelmez. Bu yüzden en doğal görünecek şekilde büyüklüğü belirleriz. ne çok büyük ne de çok küçük ayarlanmalı ve ameliyat geçirdiği belli olmayacak şekilde kişinin hayatına devam etmesi lazımdır. Bu da doğal bir göğüs büyütme ameliyatının tek yoludur.

Göğüs Büyütme Sonrası Ameliyat İzi Ciltte Ne Kadar Olur ?

Meme büyütme ameliyatları sonrasında karşılaştığımız sorunların en başında meme de ne kadar iz kalır sorusu gelir. Meme büyütme ameliyatları 4-5 cm kesiler ile yapılır. Ya meme altında ki çizgiden yada meme başı etrafında ki o kahverengi yerin başladığı aradan yapılır ki, izler belli belirsiz kalsın.

Koltuk altından meme büyütme sonrasında da, koltuk altı çizgisi kullanılacağı için orada da iz görünmez. Fark edilmez bir yapıda kalır. Zaten ortalama olarak bir sene sona bu izler kaybolma derecesine gelir. Ayrıca esmer tenli kadınlarda ameliyat izi daha az fark edilir. Beyaz tenli kadınlar burada biraz dezavantaj yaşasalar da, sonuç olarak iki grupta mutsuz olmaz.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi Dönem

Ameliyata karar veren kişi önce kesinlikle göğüs muayenesi yaptırmalıdır. Ameliyat için yaş genellikle ergenliğin ve vücut gelişiminin tamamlandığı 18 yaş civarıdır. 40 yaş ve üzeri her kadın meme büyütme ameliyatından önce mamografi ve meme ultrasonu çektirmeli ve doktoruyla değerlendirip öyle karar vermelidir.

Ameliyat için üst yaş sınırı yoktur. Ameliyat olmaya engel herhangi bir sağlık problemi bulunmayan her kadın meme büyütme ameliyatı olabilir.

Ameliyat öncesi yapılması gereken bazı rutin tahlil ve tetkikler mevcuttur. Ameliyata engel herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığına bakılır. Kullanılan ilaçlar, sahip olunan hastalıklar ve daha önce olunan ameliyatlar hakkında hekime detaylı olarak bilgi verilir.

Sadece meme şekli ve büyüklüğü değil aynı zamanda kişinin boyu, göğüs yapısı, deri yapısı, sarkma veya diklik durumu da kişiden kişiye hatta iki meme arasında bile farklılık göstermektedir. Bu yüzden her memeye kendi özgün durumu içinde müdahale yapılmaktadır. Bu sebeple ameliyat öncesi yapılacak muayeneler ve ölçümler karar vermede olukça önemlidir.

Göğüs Silikon Protezinin Şekli ve Ömrü

Göğüs silikon protezleri başlıca iki gruba ayrılır:

* Yuvarlak
* Damla (anatomik)

Damla protezler doğal meme görünümüne daha yakındır çünkü meme ucu ve altında kalan kısım daha dolgundur. Damla protezler meme dokusunun yok denecek kadar az olduğu durumlarda en çok tercih edilen protezlerdir.

Ancak kişinin vücut yapısına en uygun protez hekim tarafından muayeneler sırasında belirlenebilmektedir. Bu noktada doktor ve hasta ortak bir karar vermelidir.

Göğüs silikon protezleri farklı en, boy ve yükseklik kombinasyonlarıyla üretilir böylece her vücuda uygun protezi bulmak mümkündür. Seçilecek meme protezinin şekli ve boyutuna hastanın istek ve beklentileri ve plastik cerrahın tavsiyeleriyle ortaklaşa karar verilir.

Silikon Meme Protezi Modelleri
Silikon Meme Protezi Modelleri

Silikon Göğüs Protezinin Ömrü

Son jenerasyon silikon göğüs protezlerinin son kullanma tarihi yoktur. Fakat farklı sebeplerle uzun vadede protezlerde deformasyonlara rastlanabilir. Bu vade ortalama 15 yıldır. Bu süre içerisinde memelerde sarkma ve gevşeme de meydana geleceğinden ikinci bir operasyonla hem sarkan ve gevşeyen memeler toparlanır hem de protezler değiştirilir.

Bununla birlikte kişinin vücut yapısı ile ilgili olarak protez etrafında zaman içerisinde bir kapsül oluşumu gözlenebilir. Kimilerinde yıllarca oluşmayan kapsül kimilerinde ilk birkaç yıl içerisinde oluşabilmektedir. Bu durumlarda da protezin ve kapsülün çıkartılarak tekrar bir protez takılması gerekebilmektedir.

Kas altı ve meme bezi altına silikon protez yerleştirilmesi
Kas altı ve meme bezi altına silikon protez yerleştirilmesi.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Dönem

Ameliyat genel anestezi altında ortalama 45dk-1 saat içerisinde yapılabilmektedir. Hastalar ameliyattan bir gün sonra evlerine dönebilirler. Ağrı kesicilerle giderilen ağrıları olabilir. Birkaç gün pansuman takibi sonrasında bir hafta içinde normal hayatlarına dönebilirler. Kolları ve göğüs kaslarını zorlamayan her türlü spor aktivitesi yapılabilir. İlk 3 hafta hastanın kollarını yukarıya kaldırmaması ve ağır şeyler taşımaması önemlidir. Ameliyat sonrası yaraların iyileşme hızına bağlı olarak 1-2 ay izlerin direkt güneşe maruz kalmaması, yara izlerinin kalıcılığı sebebiyle çok önemlidir. Egzersiz yapacak hastalar doktorun tavsiye ettiği sutyeni kullanmalıdır. İlk 3 ay telsiz ve yumuşak dokulu sutyenler kullanılmalıdır. Ameliyat emzirmeye engel değildir.

Göğüs Büyütme Sonrası Meme başında (ucunda) hissizlik Olur mu ?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında çok rastladığımız bir durum değildir. Bazen bu komplikasyon gerçekleşebilir. Bunun sebebi de, meme silikonunu yerleştirirken kas dokusu kesilir. Bu kesme işlemi esnasında meme ucuna giden sinirlerin kesilmesi ile olur. Tabi ki kalıcı olmaz. Ortalama bir sene sonra bu hissizlik durumu gider. Ama gitmeyen hastalarda mevcuttur.

Meme (Göğüs) Büyütme Estetiği Sonrası Emzirme Problemi Yaşanır mı?

Bu konuda en çok sorulan sorulardan bir tanesi de süt verme ile ilgilidir. Silikon protezler meme altına yerleştirildiği için süt kanalları zarar görmez ve emzirme problem yaşamazsınız.

Sizin meme dokunuz, cilt altı yağ dokusu kalınlığınız ve toraks dediğimiz göğüs kafesi yapınıza bağlı olarak bedeninize uygun protez belirlenir ve ameliyatta bu protez size yerleştirilir. Ameliyat sonrasında da kullanılan protezin garanti belgesi ve uluslararası geçerliliği olan seri numarasının yazılı olduğu kartı doktorunuzdan istemeyi unutmayın.
Meme protezleri kas üstü veya kasaltı uygulanır. Özellikle çok zayıf hastalarda protez kas altı yerleştirmek gerekebilir. Yapılan çalışmalarda kas altı veya kas üstü protez ameliyatının uzun vadeli olarak komplikasyon farkı olmadığını göstermiştir. Bu konuda doktorunuzdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

En önemli ve hastalarımıza mutlaka bilgisini verdiğimiz risk ise kapsül kontraktürü olarak anılan vücudun proteze karşı oluşturduğu reaksiyonel zardır. Ancak bu durum yeni teknolojiler ile üretilen protezlerde minimal seviye ye indirilmiştir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyonun başarılı geçmesi ve hastanın taburcu edilmesinden sonra operasyonun sonuçlarının korunabilmesi için hastanın dikkat etmesi gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken hususlara azami özen gösterilmesi sayesinde protezin en ideal pozisyonda kalması, bu pozisyon dahilinde meme ile bütünleşmesi sağlanacaktır. Operasyondan sonraki süreci üçe ayırmak mümkündür. Dikkat edilmesi gereken hususlar da bu üç ayrı döneme göredir. İlk dönem operasyonun tamamlanmasından başlayıp üçüncü güne kadar devam eden zaman dilimidir ki oldukça önemlidir. Üçüncü günle ikinci hafta arası ikinci dönemi; ikinci hafta ile ikinci ay arası ise üçüncü dönemi oluşturmaktadır.

İlgili öneriler hem operasyonun sonuçlarının ekstrem bir şekilde bozulmasını önlemekte hem de hastanın konforunu maksimum düzeyde tutmayı amaçlamaktadır. Meme büyütme operasyonları oldukça basit ameliyatlar olduğu için operasyondan sonraki süreç de oldukça konforludur. Bu konforu bozmamak için dikkat edilmesi gereken hususlara azami özen gösterilmesi elzemdir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Fiziksel Aktivite ve Spor Egzersizleri

Protezler her ne kadar birçok vücut yapısından bağımsız olsa da dışsal travmalara karşı hassastırlar. Meme büyütme ameliyatı basittir ancak maksimum faydanın sağlanabilmesi için operasyondan sonraki sürecin oldukça dikkatli yürütülmesi gerekmektedir. Operasyonun tamamlanmasından yaklaşık üç saat sonra hastanın ayağa kalkması ve işlerini halletmesi mümkündür. Bir günlük evde yapılan istirahatten sonra hasta hafif, masa başı işine dönebilir.

Üçüncü günden itibaren (tavsiye edilen yedinci gündür) çok hafif spor egzersizlerine başlayabilir. Üst kas grubunu zorlayacak hareketlerden kaçınması gerekmektedir. İkinci haftadan itibaren spor egzersizlerinin şiddetini artırabilir. İkinci aydan itibaren ise ağır spor egzersizlerine geçiş yapabilir. Hastanın tüm fiziksel aktivitelerini yaparken dikkat etmesi gereken temel nokta ise göğüs bölgesine gelecek travmalardan kaçınmasıdır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Sauna, Solaryum, Buhar Banyosu, Hamam Kullanımı

Sauna, buhar banyosu ve hamam umumi ortamlardır. Ayrıca, kişisel olsa bile bakterilerin üremesi ve yayılması için oldukça elverişli ortamlardır. Meme büyütme gibi cerrahi kesi ile yapılan bir operasyondan sonra böyle ortamlarda bulunmamak faydalı olacaktır. Ayrıca, protezin yapısına göre değişmekle birlikte hem protezi hem de meme dokusunu etkileyebilecek şeylerden de uzak durulmalıdır. Genel olarak operasyondan sonra iki ay kadar sauna, solaryum, buhar banyosu ve hamamlardan uzak durulması tavsiye edilir.

Özellikle meme bölgesini aşırı şekilde ultraviyole ışığa maruz bırakacak solaryum uygulamasından uzak durulmalıdır. Diğer ortamlara ise, eğer kişisel bir alan sunuyor ve maksimum hijyen sağlıyorsa dikişlerin alınmasından sonra sorunsuzca girilebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Duş

Hastaların operasyonun tamamlanmasından sonra üç gün boyunca duş almaması gerekmektedir. Eğer duş alınması olmazsa olmaz ise göğüs bölgesinin altı ve üstü ayrı ayrı yıkanmalı; göğüs bölgesine doğrudan su temasından kaçınılmalıdır. Üçüncü günden itibaren ise duş alınmasında sıkıntı yoktur. Protezin yerleştirildiği alanı koruyan koruyucu bant sayesinde bölgeye olan su teması sıfırlanır. Duş alırken aşırı sıcak veya aşırı soğuktan kaçınmak gerekir. Ilık su ile duş alınması vücudun aşırı uçlardan korunması için yeterlidir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Seyahat ve Aşırı Güneş Işınları

Meme büyütme operasyonları, diğer ameliyatlar ile kombine edilmedikleri takdirde oldukça kolay ameliyatlardır. İlk gün ayakta taburcu edilen hasta üçüncü günden itibaren sosyal yaşamına sorunsuz şekilde dönebilir. Üçüncü güne kadar evde istirahat etmesi gerekmektedir. Bu istirahat hem ameliyatın yorgunluğunun atlatılmasında hem de psikolojik etkilerin ortadan kaldırılmasında kritik bir süredir. Üçüncü günden sonra hastanın seyahat etmesinde herhangi bir sakınca bulunmaz ancak dikişler alınana kadar uçak yolculuğundan kaçınması gerekmektedir. Basınç değişimleri dikişlerin patlamasına, kanama riskinin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Karayolu veya denizyolu ile yapılan seyahatlerde ise herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Uyku Pozisyonu

Memelere yerleştirilecek protez için dört bölgeden kesi açılabilir. Hastanın durumuna, isteklerine ve protezin çeşidine göre kesi bölgesi seçilmektedir. Genelde meme ucu, koltuk altı, göbek ve meme altı bölgelerinden kesi açılır. Açılan tüm bölgelerin vücudun ön yüzüne denk gelmesinden dolayı uyku pozisyonuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Atılan dikişler alınana kadar vücudun tüm ağırlığını öne vermemek gerekmektedir. Özellikle dikişli bölgeleri açıkta bırakacak şekilde uyumak; bu bölgeleri yükten yoksun bırakmak gerekmektedir. Uyku pozisyonunun protezlerin şekillenmesinde etkisi bulunmamaktadır. Uyku pozisyonu ile ilgili yapılan tüm öneriler dikişlerin sağlığı içindir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Sütyen Kullanımı

Protezin yerleştirilmesinden sonra sıkı şekilde bölgede tutulması gerekir. Bütünleşme aşamasının sağlıklı şekilde tamamlanabilmesi için korse kullanılabilir ancak günümüzde sporcu sütyenleri kullanılmaktadır. Hastanın operasyondan çıkmasının ardından sporcu sütyeni giydirilmekte; bu sütyen de baskıcı yapısı sayesinde göğüs bölgesine yerleştirilen protezleri uygun açıda tutmaktadır. Bütünleşme aşamasının tamamlanmasına kadar geçen iki haftalık sürede bol giysiler ya da bol sütyenler yerine sıkı bir görünüm sağlayan sporcu sütyenleri tercih edilmektedir.

İkinci haftadan sonra yapılan kontrol sonucunda sporcu sütyeni kullanımı bir hafta daha devam ettirilebilir ya da sütyen seçimi serbest bırakılabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikişler

Operasyonun temel amaçlarından birisi estetiği sağlamak olduğu için meme büyütme ameliyatlarında atılan dikiş sayısı oldukça azdır. Bazı protez uygulamaları tamamen kapalı ameliyat yöntemi ile gerçekleştirildiği için üç – beş dikişten fazlası atılmamaktadır. Atılan dikişlerin de vücudun atıl bölgelerinden atılmasından dolayı operasyondan sonra görünürde iz kalması söz konusu değildir.

En geniş çaplı meme büyütme operasyonunda bile atılan dikiş sayısı on beşi geçmez. Hal böyle olunca hastanın konforunun maksimumda olduğunu söylemek mümkündür. Ameliyat sırasında atılan dikişler herhangi bir pansumana ihtiyaç duymaz. Dikişlerin üzerini örten koruyucu bant pansuman gerekliliğini ortadan kaldırır. Genelde onuncu günde çıkarılan bu bantla beraber dikişler de kendiliğinden kaybolmuş olur.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Cinsel Aktivite

Operasyondan sonra cinsel açıdan pasif olmayı gerektirecek herhangi bir müdahale yapılmaz ancak memelerin cinsel aktivite ile olan bağı düşünüldüğünde, operasyondan sonra iki hafta kadar cinsel münasebetten kaçınmak faydalı olacaktır. Bu fayda sağlığın korunmasından ziyade memeleri darbelerden uzak tutmakla alakalıdır. Ayrıca cinsel aktivite sırasında harcanan eforun korunması, operasyondan sonraki yorgunluğun atılması için faydalı olacaktır. Son olarak ise, cinsel aktivite sırasında zorlanma ihtimali bulunan üst kas grubunun korunması amacıyla cinsel aktivite ertelenebilir. Ancak tüm bu erteleme tavsiyeleri zorunluluk değildir. Özel durumunuzu doktorunuzla konuşarak bu durumu netleştirebilirsiniz.

Göğüs Büyütme Ameliyatından Sonra Korse Kullanılır Mı?

Gerek yağ ve dolgu enjeksiyonlarından sonra gerekse de protez yani silikon uygulamalarından sonra şekillenmenin arzu edildiği gibi olması için korse kullanımı söz konusudur. Ancak kullanılacak korse vücudun diğer bölgelerindeki gibi değil, sıkı bir sütyendir. Çoğu zaman korseden ziyade bir beden küçük sporcu sütyeni kullanımı da yapılabilmektedir.

Meme (Göğüs) Büyütme Estetiği Sosyal Yaşantınızı Etkilemesin!

Sosyal yaşamınızı olumsuz etkileyen bu görsel problem, gördüğünüz üzere, uzman ellerde kolayca çözülebiliyor ve daha özgüvenli olmanızın da temelini oluşturuyor. Özgüven kırıcı ve bayanları derinden etkileyen bir sorun olması sebebi ile ertelenmemesi, en doğru seçim olacaktır. Zamanınızı harcamanız için hiçbir sebep yok. Bu duruma mahkûm değilsiniz. Güvenilir bir şekilde meme estetiği yaptırabilir, hayatınıza daha güzel bir şekilde devam edebilirsiniz. Tıp dilinde “Augmentation Mammaplasty” olarak bilinen meme büyütme estetiği sayesinde istediğiniz ölçülere kavuşmanız artık bir hayal değil!

Göğüs Silikonu Kullanım Süresi Nedir?

Göğüs büyütme operasyonlarında kullanılan silikon implantlar ömür boyu kullanım için değildir. Eski tip silikonların ömrü 10 ila 15 yıl arasındadır. Her yıl silikonun yüzde bir oranında azalma göstermesi eski teknolojiye sahip silikon implantlarda sıkça görülür. Bu yüzden silikonların değiştirilmesi ya da tamamen çıkarılması gibi sekonder bir işlem yaptırmanız söz konusu olabilir. Günümüzde kullanılan silikon implant üreticileri 10 yıl ila ömür boyu dayanıklılık garantisi veriyor.

Silikon ile Göğüs Büyütme Ameliyatı Fiyatları 2023

Göğüs büyütme fiyatını belirlemek aslında hastanın elindedir. Yani kullanılmak istenene silikon damla protez mi, veya sonradan solisyon kullanılarak içeride iken şişirilen silikonlardan mı hasta kullanmak ister buna göre ücret ortaya çıkar. Birde ameliyatın yapılacağı hastanenin seçimi konforu ve lüksü de bu ameliyatın fiyatını etkiler.

Aslında net fiyat vermek gerçekten çok zordur. Muayene olmadan bu ameliyat hakkında fiyat vermek oldukça zordur. İstanbul 2023


Fiyat Bilgisi Almak İçin Formu Doldurunuz!Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirmeyi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Levent / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara