Jinekomasti Ameliyatı

section-c1587ec
jinekomasti ameliyatı fiyatları

Jinekomasti Ameliyatı (Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı)

Erkeklerde görülen, meme dokusunda olağandışı büyümeye jinekomasti denir. Jinekomasti, erkek meme dokusunun boyutunda kanser dışı bir nedenle artışın meydana geldiği, hormonal sistemin bir bozukluğudur.

section-50a9d83

Jinekomasti Ameliyatı - Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı

Jinekomastide yağ dokusundan ziyade, bez dokusunda büyüme meydana gelir. Yağ dokusu artışına bağlı büyüme gerçek jinekomasti değildir. Buna pseudojinekomasti yani yalancı jinekomasti denilir ve tedavisi son derece kolaydır. Sadece liposuction yapılarak tamamen tedavi edilebilir.

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi) Neden Olur?

Genellikle, vücudun hormonal dengesinin bozulması nedeniyle ortaya çıkar. Erkek ya da kadın her normal bireyde hem erkek, hem de kadınlık hormonları belirli ölçülerde salgılanır. Jinekomasti, erkeklik hormonları olan androjenlerin, vücuttaki kadınlık hormonları olan östrojen seviyelerine göre nispeten düşük olduğu durumlarda ortaya çıkar. Erkeklerde bebeklik ve ergenlik çağında geçici olarak ortaya çıkabilir. Bu vakalar genellikle kendi kendine düzelir ve hormon seviyeleri de normale döner.

Karaciğer sirozu, kronik böbrek yetmezliği, yaşlanma, testis kanseri, hipertiroidi, aşırı alkol tüketimi ve kullan bazı ilaçlar gibi çok farklı nedenlerle jinekomasti ortaya çıkabilir.

Jinekomastide (Erkekte Meme Büyümesi) Görülebilen Belirtiler Nelerdir?

Jinekomastide meme büyümesi genellikle her iki memede eşit şekilde olur. Nadir de olsa tek taraflı büyüme söz konusu olabilir. Büyümüş olan memede genellikle ağrı yoktur ancak hassasiyet görülür. Tek taraflı jinekomasti vakalarında mutlaka kanserden şüphelenmek gerekir; çünkü erkek meme kanseri sıklıkla tek memede ortaya çıkar. Bir erkekte jinekomasti gelişirse, mutlaka bir doktora muayene olmalıdır. Doktor jinekomastinin sebebini anlamak için gerekli testleri yapacaktır. Eğer meme kanserinden şüphelenirse mammografi isteyebilir.

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi) Nasıl Tedavi Edilir?

Ergenlik döneminde olduğu gibi geçici jinekomasti durumu varsa; genellikle üç yıl içinde tedavi edilmeden kendiliğinden iyileşir. Eğer jinekomasti alınan ilaçlar sebebi ile ortaya çıkmışsa; ilacı kesmek jinekomastinin derecesini azaltmada etkili olabilir.

Kronik böbrek yetmezliği, hipertiroidi gibi jinekomastiye neden olan, altta yatan hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Jinekomasti tedavisinde ilaçlar ve cerrahi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. İlaçlar, jinekomastinin erken safhalarında kullanıldığında etkilidir; çünkü büyüyen göğüs dokusu genellikle yaklaşık 12 ay sonra skar dokusu denilen bir doku haline gelir. İlaçlar bu skar dokusuna etkili değildir. Bu aşamadan sonra, cerrahi tedavi tek olası tedavi yöntemidir ve plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılır.

Jinekomasti, memenin büyüklüğüne ve sarkmış meme derisine göre sınıflandırılır. Sınıflandırma yapıldıktan sonra uygun cerrahi işlemler belirlenir. Belirlenen evreye göre liposuction ve/veya meme bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması tedavi seçenekleridir. Bazı erkeklerde meme dokusunda büyümeyle beraber, meme derisinde sarkma da vardır. Bu durumda fazla derinin de cerrahi olarak kesilip çıkartılması gerekir.

Jinekomasti ameliyatı güvenlidir, ancak her ameliyat türünde olduğu gibi enfeksiyon, kanama ve anestezinin komplikasyonlarına bağlı riskler mevcuttur. Ameliyattan sonra,1 ay kadar bir süre korse takılmalıdır. Jinekomasti, ameliyattan sonra genellikle tekrarlamaz, sadece aşırı kilo alınırsa meme dokusunda yağlanmaya bağlı az bir büyüme olabilir.

Sonuç olarak: jinekomasti bir hastalık değildir, görsel problemdir. Fiziki sağlık yönünden tedavisi gerekmez ancak sosyal ve psikolojik sağlığı bozuyorsa tedavi gerekir. Tek tedavi yöntemi de ameliyattır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Jinekomasti ameliyatı, liposuction yöntemi ile yapılır.

* Hasta genel anestezi ile uyutulur.
* Göğüsün yanlarından ve kol altına yakın yerlerden kesiler açılır.
* Liposuction kanülleri kesilerden göğüslere doğru yerleştirilir.
* Liposakşın cihazının ters basınç yani vakum özelliği ile fazla olan yağ dokuları tahliye edilir.
* Fazla yağlar alınınca, göğüsler kadınsı formdan kurtarılmak için kalan yağ dokuları ile meme şekli revize edilir.
* İşlemler tamamlanınca kesiler dikilir ve ameliyat tamamlanır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Jinekomasti ya da lipomasti sorunlarının çözümünde kullanılan en etkili yöntemler arasında lazer liposuction yer almaktadır. Memelerdeki yağ dokularının ve meme başlarının arka kısmında yer alan fibröz dokularının çıkarılması jinekomasti ameliyatlarındaki ana hedeftir. Jinekomasti ameliyatlarında genellikle lazer yardımı ile çalışan 1 ya da 2 mm çapındaki özel kesici kanüller kullanılmaktadır.

Jinekomasti ameliyatlarında en sık kullanılan 2 teknikten ilkinde areola olarak nitelendirilen meme başlarının çevresinden bir cerrahi kesi (insizyon) yapılmakta ve istenmeyen meme dokusu bulunduğu alandan çıkarılmaktadır. (cerrahi exizyon / eksizyon) Jinekomasti ameliyatlarında kullanılan bir diğer yöntem ise yukarıda da bahsedildiği gibi liposuction tekniğidir. Liposuction yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen jinekomasti ameliyatlarında hastada herhangi bir kesi izi kalmamaktadır. Bazı durumlarda her iki teknik bir arada kombine edilerek de kullanılabilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatında Hangi Anestezi Tekniği Kullanılır?

Jinekomasti ameliyatında genel ya da lokal (sedasyon) anestezi kullanılabilmektedir. Ameliyatta hangi anestezi tekniğinin kullanılacağı uzman hekimin kararı ve hastanın durumuna bağlı olarak değişmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Jinekomasti ameliyatı sonrasında hastanın deri altında sıvı birikmesinin önüne geçilmesi açısından ortalama olarak 15 – 20 gün boyunca baskılı korse kullanımı sağlanmaktadır. Ameliyat sonrasında hasta en fazla bir gün hastanede kalmakta ve sonrasında taburcu edilmektedir.

Ameliyat sonrasında hastada hafif ve orta dereceli ağrı görülmesi normal olup bu duruma yönelik çeşitli ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Vücutta kanamayı arttırıcı bir etki gösterdiğinden ameliyat öncesinde ve sonrasında hastanın aspirin kullanmaması gerekmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar ?

Jinekomasti ameliyatı fiyatları, operasyona özel olarak, kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bu nedenle detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için muayene gereklidir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu mevzuat gereğince doktorlar internet sayfalarında jinekomasti ameliyatı fiyatı verememektedir. Fiyat bilgisi için bizleri arayabilir yada Whatsapp aracılığı ile bizlere mesaj gönderebilirsiniz.

Testimonials
custom-upload

FİYAT ALMAK İÇİN WHATSAPP ARACILIĞIYLA BİZE BİR MESAJ GÖNDERİN!

Mesaj Gönder

Fiyat Bilgisi Almak İçin Formu Doldurunuz!Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirmeyi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Levent / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara