Meme Küçültme Ameliyatı

section-c1587ec
meme küçültme ameliyatı fiyatları

Meme Küçültme Ameliyatı

Hafif/orta büyüklükte bir meme çekici gözükse de, D cup size ın üzerindeki büyük meme, sahibine büyük oran da eziyet verir. Yazın terleme ve meme altında oluşan pişikler, kişinin kendine uygun kıyafet bulamaması, diğer insanların bazen rahatsızlık veren bakışları, memeleri saklamak için kambur yürümek, omuzda sütyen baskısına bağlı oluşan his ve sırt ağrısı cabasıdır.

Büyük meme yani gigantomasti sadece doğum yapmış kadınların sorunu değildir. Genç doğum yapmamış bayanlarda büyük meme nedeni ile bize başvurmakta ve ameliyat olmaktadırlar.

section-50a9d83

Bu durumda en çok sorulan sorulardan birisi de süt verme ile ilgilidir. Süt bezleri meme dokusuna yayılmıştır ve süt kanalları meme başına ışınsal şekilde gelir. Meme küçültme ameliyatında, memenin boyutlarına bağlı olarak meme başının altındaki bir miktar doku yu korumaktayız. Koruduğumuz bölgedeki süt bezleri süt üretecektir. Bu nedenle ileride hamilelik durumunda %70-80 oranında süt verebilirsiniz. Meme küçültme ameliyatı sonrasında ters T şeklinde iz kalmaktadır. Bu izler 6 ay 1 yıl arasında iyileşir. Özellikle evlenmemiş hastalarımızın sorduğu bir diğer soruda hamilelik ve kilo alıp verme sonrası memeler deforme olur mu? Bu sorunun cevabını vermek bizim açımızdan zor. Çünkü bu tamamen sizin hamilelikte ne kadar kilo alacağınız ve memelerinizin ne kadar büyüyeceğine bağlı. Şu bilgi mutlak doğru ki, ameliyat olmaz ve hamile kalırsanız çok büyürler ve daha çok deforme olurlar. Ameliyat olduktan sonra bu oran çok azalacaktır. Ancak ne kadar deformasyon meydana gelir, bunu söylemek kolay değil. Ameliyat yaklaşık 3 saat sürmektedir. 1 gece hastanede kalırsınız. 1. Gün sabahı memeye yerleştirilen dren dediğimiz tüpler çekilir ve taburcu edilirsiniz. 4 gün sonra banyo yapabilirsiniz. 1 hafta sonra işinize geri dönebilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatında birçok tekniği kullanmamız mümkündür. Teknik seçiminde bazı kriterler göz önünde tutulur.

* Memenin hacmi
* Memenin sarkıklık durumu
* Meme dokusunun yoğunlu ve pozisyonu
* Hastanın yaşı
* Ameliyattan sonra gebelik beklentisi olup olmayacağı
* İzlerin hangi pozisyonda kalmasının istendiği
* Sigara öyküsü
* Kullanılan ilaçlar ve alışkanlıklar

Bu faktörler meme küçültme ameliyatlarında başarıyı etkileyen kriterlerdir.

Bütün tekniklerde esas kriter, meme ucunu göğüs duvarına bağlayan pedikül denilen yapının nerde olacağıdır. Üstte, altta, yanda, tamamında veya oblik olabilir. Bu bağlantı, kan damarlarını duyu sinirlerini ve süt kanallarını içerir.

Memeden çıkarılacak doku miktarı bu bağlantı korunarak yapılır. Daha sonra kalan doku çıkarılır.

Ne kadar fazla doku çıkarılırsa çıkarılsın bu yapı korunmalıdır ki, hem meme başı canlı kalsın hem de süt verme ve duyu fonksiyonları bozulmasın. Bütün tekniklerde ortak özellik meme başının yeni yerine taşınmasıdır. Kişinin boyu ve beden yapısı göz önünde tutularak meme başı boyun altındaki kemik çentiğinden 19-24 cm mesafede ayarlanarak oraya asılır. Bundan sonraki aşama asıcı bağ yerine geçecek ip (sütür)lerle meme dokusunun göğüs kafesine sabitlenmesidir. Böylece memenin zamanla sarkması geciktirilir. Daha sonra diğer dokular birleştirilir.

Son olarak ameliyat öncesi nasıl planlanmışsa, iz (skar) ya ters T ya da İ (lolipop) şeklinde kalacak şekilde dikişler tamamlanır.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne zaman Yapılmalıdır?

Meme küçültme ameliyatı meme gelişimini tamamlamış ve ameliyata engel bir durumu olmayan her kadına yapılabilir. Büyük memeler uzun vadede duruş bozukluğuna, meme altında pişik ve yaralara bununla birlikte ergenlik döneminde ciddi psikolojik problemlere neden olmasından dolayı olabilen en erken dönemde bu ameliyatın yapılması gerekmektedir. Vücut gelişiminin tamamlandığı 18 yaş civarı ameliyatın yapılabileceği en erken dönemken üst yaş sınırı, kişinin ameliyata uygunluğu belirlemektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Meme küçültme ameliyatı olmayı düşünen kişiler bu konuda bilgi almak için bir plastik cerraha başvurmalıdır. İlk muayenede beklentiler detayları ile anlatılması, olası riskler tartışılmalıdır. Bu muayene esnasında memelerin büyüklüğü, şekli, derinin durumu, yaş, evlilik ve çocuk sahibi olunup olunamayacağı, meme başının yeni yeri vb. durumlar kişi ile paylaşılacaktır.

Ameliyat öncesinde yüksek tansiyon, sigara, ilaç alışkanlığı, şeker hastalığı gibi durumlar hakkında hekim bilgilendirilmelidir. Hastanın yaşına göre gerekirse ultrasonografi veya mamografi ameliyat öncesinde yaptırılabilir.

Ameliyat için gerekli tetkikler aynı gün ameliyat öncesinde hastanede yapılabilmektedir. Ameliyat öncesinde hastaya uygun olarak seçilmiş tekniğe göre memede çizim ve planlama yapılmalıdır. Bu çizimler ameliyatın hızlıca tamamlanabilmesi için oldukça önemlidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dönem

Ameliyat ortalama 2-3 saat süre ile genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyattan bir gün sonra hasta hastaneden çıkabilir ve 7-10 gün sonra normal hayata dönebilir. Meme küçültme ameliyatı çok ağrılı bir ameliyat değildir, oluşacak ağrılar verilen ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

Ameliyat sonrasında oluşacak küçük kanamaları ortamdan uzaklaştırmak için drenler kullanılmaktadır. Bu drenler genellikle ameliyattan 1-2 gün sonra hekim tarafından çekilir.

Meme küçültme ameliyatlarında mutlaka iz kalır ve bu izler çıkarılan doku miktarına göre ve kişinin genetik özelliklerine bağlı olarak değişik oranlarda olabilir. Zamanla izler küçülür hatta belli belirsiz hale gelir.

Meme küçültme sonrası ödem ve şişlikler olması normaldir. Bunlar hastanın iyileşme süresine göre ortalama 3-4 hafta içinde kendiliğinden azalarak bitecektir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirme Fonksiyonu

Günümüzde uygulanan tekniklerin hemen hepsi süt verme özelliğini korumaya yönelik olsa da bu olasılık genellikle %80-90’dır. Az da olsa süt verememe ihtimali vardır. Bu tamamen çıkarılacak dokuyla orantılı olmakla birlikte bazende fibrozis dediğimiz kanallarda yapışıklık ve tıkanma nedeniyledir. Sonuçta meme küçültme ameliyatı sonrası yeni bir gebeliğin planlanmıyor olması daha çok tercih edilen bir durumdur.

Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Meme küçültme ameliyatı süt bezlerine zarar verir mi?

Meme küçültme işlemi sırasında süt bezlerine hiçbir zarar verilmez kişi istediği zaman hamile kalabilir ve süt verebilir.

Kaç yaşından itibaren meme küçültme ameliyatı olunabilir?

Meme küçültme ameliyatları genç kızların ergenlik dönemlerinin bitiminde büyüme ve gelişme tamamlandıktan ve meme dokusunun son şeklini aldıktan sonra yani 18 yaş civarında yapılan bir ameliyattır.

Meme büyüklüğüne bağlı gelişen sağlık sorunları nelerdir?

Meme büyüklüğünde estetik bozukluğunun yanı sıra daha da önemli olan fonksiyonel bozukluk kişide ciddi sağlık problemlerine yol açar. Bunlar ;

* Meme büyüklüğüne ve aşağı doğru sarkık pozisyonu kişide ciddi bel sırt ve omuz ağrılarına neden olur hatta ileri ki dönemler de boyun fıtığına neden olabilir.

* Memenin alt tarafında ki bölgenin sürekli nemli ve havasız kalmasından kaynaklı olarak pişikler hatta uzun süre de mantar problemleri olabilir.

* Büyük memelerin ağırlığına bağlı olarak sütyenler omuzları keser ve o bölgede ki kaslara da zarar verir.

Meme küçültmede kalıcı yara izleri olacak mı?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi meme küçültme de de belli oranlar da bir iz kalması söz konusudur. Bu izler kişinin göğüslerinin büyüklüğüne yapısına bağlı olarak değişir. Fakat kalan izler 6 ay ile 1 yıl arasında bir sürede önemli ölçüde azalacaktır. Bu süreçte hekiminizin önerdiği kremleri kullanarak bu izleri en az seviyeye indirebilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatında aynı anda toparlama ve dikleştirme de yapılır mı?

Meme küçültme ameliyatında asıl amaç fazla dokuyu çıkarıp memeyi küçültmektir. Ancak her meme küçültme ameliyatından sonra meme kendi içerisinde toparlanıp dikleştirme yapılması zorunludur.

Meme küçültme ameliyatından sonra göğüsler tekrar sarkar mı?

Meme küçültme ameliyatı sırasında fazla dokular çıkarılarak kalan meme dokusu tamir edilerek toparlanır. Ancak ileriki zamanlarda alınıp verilen kilolara bağlı olarak meme dokusunu tutan bağ dokularında tekrar bir gevşeme ve buna bağlı olarak bir miktar sarkma meydana gelebilmektedir.

Ameliyat sonrası göğüs uçlarında his kaybı oluşur mu?

Ameliyat sonrası ilk zamanlar göğüs uçlarında ve insizyon hattında bir miktar his kaybı oluşabilir. Bu normal ve geçici bir durumdur.

Meme Küçültme Ameliyatı sonrası izleri azaltmak için neler yapılmaktadır?

Her cerrahi operasyon sonrası yapılan insizyonlara bağlı olarak belli bir iz kalmaktadır. Ancak bu izler zamanla soluklaşıp görünürlüğünü önemli ölçüde yitirmektedir. Bu aşamada yapılan dikkatli pansumanlar ve iyileşme döneminden sonra kullanılan nemlendirici kremler ile bu izlerin iyileşme aşaması hızlandırılabilmektedir.

Büyük meme ile yaşamak zorunda değilsiniz. Meme küçültme ameliyat ile vücut ölçünüze uygun bir memeye sahip olmanız için bizi aramanız yeterli.

Testimonials
custom-upload

FİYAT ALMAK İÇİN WHATSAPP ARACILIĞIYLA BİZE BİR MESAJ GÖNDERİN!

Mesaj Gönder

Fiyat Bilgisi Almak İçin Formu Doldurunuz!Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirmeyi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Levent / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara