Göz Kapağı Ameliyatı

section-c1587ec
göz kapağı ameliyatı

Göz Kapağı Estetiği

İnsan ilişkilerinde göz teması hiç şüphesiz ki en önemli unsurların başında yer almaktadır. Her birey daha canlı ve daha etkileyici yüz hatlarına sahip olmak ister. Ama yüz bölgesinde yaşlanma belirtilerinin ve çeşitli bozulmaların en erken görüldüğü bölge göz çevresi oluyor. Bu durumda canlılığını yitirmiş ve yorgun bakışlar ortaya çıkarıyor. Kısacası net bir tanım ile göz çevresi ile ilgili estetik açıdan gözle görülen tüm sorunlar, yani üst göz kapağında sarkma, kat oluşumlarının çoğalması, gözaltı torbalarında şişkinlik, göz çevresinde bulunan derinin sarkmaları gibi sorunların ortadan kaldırılması için yapılan her türlü cerrahi müdahaleyi göz kapağı estetiği olarak adlandırabiliriz. Genel olarak 30 yaş ve üzeri hastalarımız için uygun gördüğümüz göz kapağı estetiği, özel durumlarda daha genç yaşlarda da uygulanabiliyor.

section-50a9d83

Yerçekimi, duygusal insanlarda görülen fazla jest mimik, yaşlanma, alkol ve sigara kullanımı, uyku düzensizliği ve sürekli ağlamaya meyilli olmak gibi günlük hayatımızda yaşadığımız birçok etken yüz bölgesinde ve özellikle de göz kapağı çevresinde yaşadığımız deformasyonun temel sebebi olmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyat Süresi Nedir?

Göz kapağı estetiğine karar vermeden önce hastalarımızın göz çevresinde gerekli muayeneleri yapıyoruz ve hastanın alt ve üst göz kapağındaki yağ miktarı, kırışıklık miktarı, göz bölgesinde şişlik muayene ediyoruz. Operasyona karar verilen hastanın göz tansiyonu varsa öncesinde bir göz doktoruna muayene olmasını istemekteyiz. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra operasyonu planlıyoruz.

Üst göz kapağı estetiği 30 dakika-1 saat arasında sürmektedir. Bu ameliyatta hem üst göz kapağındaki cilt fazlalığı hem de yağ fazlalığı alınmaktadır. İşlem local anestezi altında yapılmaktadır. Alt göz kapağı ameliyatında yağ fazlalığı göz içinden (transkonjuntival yaklaşım) alınarak,alt göz kapağında çekinti komplikasyon oranı azaltılmaktadır. Cilt fazlası var ise kirpiklerin 1 mm altından yapılan kesi ile fazla cilt dokusu alt göz kapağından uzaklaştırılmaktadır. Bu işlem genel anestezi altında olmaktadır. Aemliyat sonrası buz uygulaması önemlidir. 36-48 saat buz tatbiki, göz çevresinde oluşan morluğu minimalize eder.

Üst göz kapağı ameliyatı sonrası 3-4 günde sosyal hayata dönülebilir. Alt göz kapağı ameliyatı sonrası gün sayısı 1 haftayı bulmaktadır.

Hastalarımız dördüncü günden sonra banyo yapılabilir, beşinci gün araç kullanmaya başlanabilir ve eğer lens kullanılıyorsa da bir hafta sonra lensler kullanılmaya başlanabilir. Kısacası çok da uzun sayılmayan bir süreçte, daha dinamik bakışlara kavuşmanızı sağlayabiliyoruz. Sadece bir kez yaşama şansına sahip olduğunuz bu yaşamı güzelleştirmek için zaman kaybetmeyin, hemen harekete geçin!

Göz Kapağı Ameliyatı (Göz Kapağı Düşüklüğü) Hakkında

Göz ve göz kapağının estetik durması güzellik için vazgeçilmez unsurlardır. Yaşlanmanın ilk belirtileri göz çevresinde başlamaktadır. Orta yaşlardan itibaren göz kapaklarında sarkmalar, yağ dokusunun oluşması ve yığılmalar görülmektedir. Aynı zamanda göz çevresinde kaz ayağı adı verilen kırışıklıklar oluşmaktadır. Bu gibi estetik görünümü bozan sarkmalar olması ile makyaj ürünleri kullanımı da daha zor olmaktadır. Zaman geçtikçe değişimlerde artar ve kişide olduğundan daha yaşlı gözükme ve yorgun hatlar ortaya çıkar. Genetik sebepler ile de bu problemler ile karşı karşıya gelinebilir. Genç yaştaki bireylerde de sarkma ve yığılmalar görülebilir. Göz kapağı düşüklüğü ile genç görünüm etkisini kaybeder ve yorgun bir görünüm ortaya çıkar. Estetik ameliyatı ile bu sorunlardan kolaylık ile ortadan kalkmaktadır. Yapılacak olan ameliyat oldukça basittir ve başarı oranı yüksektir. Göz kapağı estetiği ameliyatı ile daha genç görünüme kavuşmak kolay ve hızlıdır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

Bazı kişilerde baygın ya da uykulu bakışlar görülmektedir bunun sebebi pitozis adı verilen göz kapağı düşüklüğüdür. Göz kapağı sarkması adı da verilmektedir. Göz kapağı düşüklüğünün sebebi kas tabakasının bozulması olmaktadır. Sağlıklı olan kişilerin göz kapakları gözün renkli olan kısmını 1-1,5 mm kadar kapatmaktadır. 1-1,5 mm oranından daha fazla gözü kapatması göz kapağı düşüklüğü olarak adlandırılmaktadır. Göz kapağı düşüklüğü için birçok sebep bulunmak ile birlikte kas tabakasının bozulması bunlardan bir tanesidir. Farklı sebepler ile oluşan kapak düşüklüğü için farklı tedaviler uygulanmaktadır. Çocukluk döneminde görülen göz kapağı düşüklükleri değişmemektedir ve zaman içerisinde kişiyi rahatsız edebilir. Bazı durumlarda göz kapağı düşüklüğü ile görmede sıkıntı yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda tedavi kaçınılmazdır. Tedavi için erken davranılmalıdır, geç kalınması halinde göz tembelliği ortaya çıkabilir. Göz kapağı düşüklüğü doğuştan olabilir ya da sonradan gelişebilir. Doğuştan kaynaklanan göz kapağı düşüklüğü (pitozis), göz kapağını kaldırmaya yarayan kasın gelişmemesi nedeniyle kaynaklanmaktadır. Sonradan görülen pitozis ise göz kapağını kaldıran kasın incelmesi sebebi ile oluşmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Sebepleri

Göz kapağı düşüklüğünün birçok sebebi bulunmaktadır. Ameliyat ve hastalık sonrasında göz kapağı düşüklüğü görülebilir. Aponevrotik nedenler olarak bilinen durum ise yetişkinlerde ortaya çıkmaktadır ve göz kas dokusu olması gerektiği yerde değildir. Buna sebep olan ise geçirilen hastalık, lens kullanımı, ameliyat ya da göz kapağının travmaya maruz kalmasıdır. Aynı zamanda göz kapağı düşüklüğünü arttıran sebepler de bulunmaktadır. Diyabet, sinir kas sistemine ait hastalıklar ve ağır kas zaafı riski arttırmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Zor mu?

Hayır, zor bir ameliyat değildir. Hasta açısından oldukça kolay geçen bir ameliyattır. Ameliyat sonrası da hastayı zorlamamaktadır.

Ağrılı Bir Ameliyat mı? Ağrılar Ne Zaman Geçer?

Bu ameliyat sonrasında hastalarda hafif ağrılar yaratabilir. Bunun için ağrı kesici ilaçlar kullanır ve bu süreç rahat bir şekilde geçer. Ağrılar 2-3 gün sürebilir.

Ameliyat Kaç Saat Sürer?

Gerçekleştirilecek operasyon 30 dakika ila 1 saat arasında sürebilmektedir. Yapılacak ek işlemlere göre bu süre uzayabilir.

Ameliyat Sonrası Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Ameliyattan 7-10 gün sonrasında işe dönülebilir. Bundan önce doktor kontrolü yapılmaktadır bu sürede doktordan bilgi alınabilir.

İstirahat Raporu Verilir mi?

Ameliyat sonrası işe gidecek ya da okula gidecek hastalar var ise istirahat raporu verilmektedir. Bunun için doktor ile konuşulmalıdır.

Doktor Kontrolleri Ne Zaman Yapılır?

Doktor kontrolleri ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında kontrol planı yapılacaktır. Bu programa uygun şekilde kontrolle gidilmelidir.

Görme Bozukluğu Oluşur mu?

Göz kapağı estetiği sonrasında görme bozukluğu yaşanmamaktadır. Ameliyat sonrasında bulanık görme yaşanabilir ama geçici bir durumdur.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatında Yaş Sınırı Var mı?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı 30 yaş sonrası bireyler için sıklıkla yapılmaktadır ve 70 yaşına kadar üst sınırı bulunmaktadır. Göz kapağı düşüklüğü görmeyi engelliyor ise her yaşta yapılabilir.

Ameliyat Sonucu Kişiden Kişiye Göre Değişir mi?

Evet, hastadan hastaya bu durum değişiklik göstermektedir. Durumun düzelmediği hallerde ise ikinci bir ameliyat yapılabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Tekrarlama İhtimali Var mı?

Göz kapağı düşüklüğü tekrarlama ihtimali yoktur sonuçlar kalıcı olmaktadır. İlerleyen yaşlarda ise doğal bir süreç olan yaşlanmanın etkisi ile tekrar deformeler görülebilir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Ne Zaman (Kaç Günde) İyileşilir?

Göz kapakları oldukça fonksiyonel ancak bir o kadar da hassas yapılardır. Ameliyat ile yaratılan travmanın sonuçları çok daha net hissedilir. Göz kapağı estetiği ameliyatlarından sonra iyileşme süreci, ameliyatın kesin sonuçlarının ortaya çıktığı birinci ayda tamamlanır. Bu süreye kadar ivmeli bir şekilde morluklar ve şişlikler kaybolur. Operasyondan önce planlanan görsele doğru gidişat başlar.

Göz Kapağı Estetiği Kalıcı Mıdır?

Göz kapağı estetiği sarkmalara ve kırışıklara karşı yapılır. Bu iki sorun da genel olarak yaşlanmanın belirtileridir. Dünya üzerindeki hiçbir operasyon yaşlanma etkisini sonsuza kadar durduramaz. Doğal olarak göz kapağı estetiği operasyonlarından sonra da yaşlanma etkisi devam eder. Göz kapağı estetiği ile yapılan müdahalelerin sonucu beş – on yıl arasında kalıcıdır. Sonrasında duruma göre tekrarlanması gerekebilir.

Göz Kapağı Estetiği Yazın Yapılır Mı?

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra operasyona maruz kalan bölgenin olabildiğince stabil tutulması ve çevresel faktörlerden izole edilmesi gerekmektedir. Güneş oldukça ciddi zararlar verebileceği için operasyonun yaz aylarında yapılması tercih edilmez. Göz kapağı estetiği operasyonları daha çok kışın yapılır ancak hasta ısrar ederse yazın yapılmasında da cerrahi açıdan bir sakınca yoktur.

Göz Kapağı Estetiğinde Risk Var Mıdır?

Her cerrahi operasyon uygulama metodundan bağımsız olarak belirli risklerle gelir. Estetik operasyonlar çok daha planlı ve programlı ilerlediğinden dolayı risklerin ortaya çıkma ihtimali de düşüktür. Göz kapağı estetiği sırasında gözün estetik hale getirilememesi, göz estetiğinin daha da bozulması ve göze zarar verilmesi gibi riskler vardır. Bunlar oldukça düşük oranlara sahip risklerdir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Ne Zaman Makyaj Yapabilirim?

Göz kapağı estetiği yaptırıldıktan sonra yaklaşık bir aylık iyileşme sürecinin atlatılması gerekir. İlk haftalarda morluklar, kızarıklıklar ve ayrıca şişlikler bulunur. Bölge dışsal etkilere karşı oldukça açık olduğundan dolayı ilk bir ay kozmetik ürün kullanımı yasaktır. Sonrasında ise yapılan kontrollere göre kozmetik ürün kullanımına izin verilebilir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Morarma Olur Mu?

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra en beklenen yan etki operasyon bölgesinin ve yakın çevresinin morarmasıdır. İlk bir hafta boyunca ciddi morluklar görülür. Birinci haftadan ikinci haftaya kadar geçen sürede ise tüm bu morluklar hızla kaybolur. Morluklara şişlikler de eşlik eder. İki belirti de oldukça olağandır ve geçicidir.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları Neye Göre Değişir?

Göz kapağı ameliyatı fiyatlarını belirleyen temel unsur kullanılan yöntemdir. Cerrahi yöntem ile lazerli yöntem arasında fiyat farkı bulunur. Hastanın istekleri, yapılan müdahalelerin kapsamı, kombine edilen diğer operasyonlar, döviz kuru, operasyonun yapıldığı klinik, operasyonu yapan cerrah başlıca fiyat unsurlarıdır. Doğru ve kesin bir fiyat almak için mutlaka plastik cerrahiye başvurulmalı ve muayene olunmalıdır.

Testimonials
custom-upload

FİYAT ALMAK İÇİN WHATSAPP ARACILIĞIYLA BİZE BİR MESAJ GÖNDERİN!

Mesaj Gönder

Fiyat Bilgisi Almak İçin Formu Doldurunuz!Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirmeyi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Levent / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara