yağ enjeksiyonu

  Popüler kültürün bizlere kazandırdığı birçok estetik algı mevcuttur ve özellikle son bir kaç yıldır medyada sıklıkla gördüğümüz “celebrity” ler sayesinde vücut şekillendirme ameliyatlarının isimleri biler değişmiştir.

  BBL yani Brezilya popo kaldırma ameliyatı, popo estetiğini en çok yapılan ameliyat listesinin başına çekmiştir. Kardashian kardeşler, Nicki Minaj gibi ünlüler sayesinde liposakşın ve yağ dolgusundan ibaret olan bu ameliyat tüm dünyada talep patlamasına neden olmuştur.

  Peki BBL (Popoya Yağ Enjeksiyonu) Nedir?

  Temelde liposakşın ile karın, bel, sırt, iç bacak veya uyluktan alınan yağların hazırlanarak popo ve basen bölgesine verilmesi ile elde edilen kum saati görüntüsü ameliyatıdır. Kum saati görüntüsü özellikle Afrika kökenli kadınların en beğendikleri vücut şeklidir. Türk kadınları ise daha çok poponun projeksiyonunu artırmak için bu ameliyatı tercih etmektedirler. Burada 3 boyutlu bir şekillendirme mevcut. Hem poponun projeksiyonu yani yandan bakıldığında yuvarlak görüntü kazandırılması, hem poponun yüksekliğinin, hem de basene verilerek genişliği artırılır ve kum saati görüntü elde edilir. Benim kişisel tecrübem Türk kadınlarının basene enjeksiyonu pek sevmedikleri yönündedir.

  Göbek, bel, sırt ve uyluk dan yağ alınarak vücut proporsiyonu yani oranı değiştirilerek popo ve basen bölgesinin şekillendirilmesinde kullanılacak yağ dolgusu da elde edilmiş olur.

  Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Hastanede bir gece yatmanız gereklidir. Ameliyat sonrasında yaklaşık 6 hafta kadar sıkı bir korse kullanmanız gerekmektedir. Ameliyat sabahı ayağa kalkarak yürümeye başlamanız önemlidir. Yatış pozisyonu olarak yüzüstü veya bel ile uyluk altınızı yastıkla destekleyerek poponuza düşen basıncı azaltmanız gerekmektedir. Liposuction yapılan bölgelerden ilk gün oldukça fazla olmakla birlikte 2-3. günler az miktarda kırmızı renkli sıvı çıkışı olabilir. Bu kan değildir, liposakşın yapmamızı kolaylaştıran serum sıvısının deşarjıdır.

  İlk bir hafta ağrılarınız gün gün azalır ve 7-10 gün içerisinde rahat hareket edecek hale gelirsiniz. Günlük hayata ve iş hayatına ortalama 10-14 günde dönebilirsiniz. Unutmayın ki popoya konulan yağ dokusunun ortalama yarısı eriyecektir. Bu nedenle hemen ameliyat sonrası görüntü sizi yanıltmasın.

  Popoya yağ enjeksiyonu tüm dünyada sık yapılmaya başladığı zaman komplikasyon oranları yüksek değildi. İlk yapılan bilimsel yayınlarda enjekte edilen yağ dokusunun hayatta kalma oranını arttırmak için derin yani kas içi enjeksiyonu önerilirken, zamanla fark edildi ki, BBL ameliyatı sonrası ölümlerin temel sebebi derin kas dokusuna yüksek miktarda yapılan yağ enjeksiyonudur. Bu nedenle güvenli bir BBL ameliyatı için ISAPS (International Society of Plastic Surgery) uyulması gereken kurallar listesi yayınlamıştır. Yağ dokusunun yüzeysel yağ katmanı içine verilmesi en güvenli yöntemdir. Derin yağ enjeksiyonundan kesinlikle uzak durulmalıdır.