Popoya Yağ Enjeksiyonu

section-c1587ec
kalça büyütme estetiği 1

Popüler kültürün bizlere kazandırdığı birçok estetik algı mevcuttur ve özellikle son bir kaç yıldır medyada sıklıkla gördüğümüz “celebrity” ler sayesinde vücut şekillendirme ameliyatlarının isimleri biler değişmiştir.

BBL yani Brezilya popo kaldırma ameliyatı, popo estetiğini en çok yapılan ameliyat listesinin başına çekmiştir. Kardashian kardeşler, Nicki Minaj gibi ünlüler sayesinde liposakşın ve yağ dolgusundan ibaret olan bu ameliyat tüm dünyada talep patlamasına neden olmuştur.

section-50a9d83

Peki BBL (Popoya Yağ Enjeksiyonu) Nedir?

Temelde liposakşın ile karın, bel, sırt, iç bacak veya uyluktan alınan yağların hazırlanarak popo ve basen bölgesine verilmesi ile elde edilen kum saati görüntüsü ameliyatıdır. Kum saati görüntüsü özellikle Afrika kökenli kadınların en beğendikleri vücut şeklidir. Türk kadınları ise daha çok poponun projeksiyonunu artırmak için bu ameliyatı tercih etmektedirler. Burada 3 boyutlu bir şekillendirme mevcut. Hem poponun projeksiyonu yani yandan bakıldığında yuvarlak görüntü kazandırılması, hem poponun yüksekliğinin, hem de basene verilerek genişliği artırılır ve kum saati görüntü elde edilir. Benim kişisel tecrübem Türk kadınlarının basene enjeksiyonu pek sevmedikleri yönündedir.

Göbek, bel, sırt ve uyluk dan yağ alınarak vücut proporsiyonu yani oranı değiştirilerek popo ve basen bölgesinin şekillendirilmesinde kullanılacak yağ dolgusu da elde edilmiş olur.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Hastanede bir gece yatmanız gereklidir. Ameliyat sonrasında yaklaşık 6 hafta kadar sıkı bir korse kullanmanız gerekmektedir. Ameliyat sabahı ayağa kalkarak yürümeye başlamanız önemlidir. Yatış pozisyonu olarak yüzüstü veya bel ile uyluk altınızı yastıkla destekleyerek poponuza düşen basıncı azaltmanız gerekmektedir. Liposuction yapılan bölgelerden ilk gün oldukça fazla olmakla birlikte 2-3. günler az miktarda kırmızı renkli sıvı çıkışı olabilir. Bu kan değildir, liposakşın yapmamızı kolaylaştıran serum sıvısının deşarjıdır.

İlk bir hafta ağrılarınız gün gün azalır ve 7-10 gün içerisinde rahat hareket edecek hale gelirsiniz. Günlük hayata ve iş hayatına ortalama 10-14 günde dönebilirsiniz. Unutmayın ki popoya konulan yağ dokusunun ortalama yarısı eriyecektir. Bu nedenle hemen ameliyat sonrası görüntü sizi yanıltmasın.

Popoya yağ enjeksiyonu tüm dünyada sık yapılmaya başladığı zaman komplikasyon oranları yüksek değildi. İlk yapılan bilimsel yayınlarda enjekte edilen yağ dokusunun hayatta kalma oranını arttırmak için derin yani kas içi enjeksiyonu önerilirken, zamanla fark edildi ki, BBL ameliyatı sonrası ölümlerin temel sebebi derin kas dokusuna yüksek miktarda yapılan yağ enjeksiyonudur. Bu nedenle güvenli bir BBL ameliyatı için ISAPS (International Society of Plastic Surgery) uyulması gereken kurallar listesi yayınlamıştır. Yağ dokusunun yüzeysel yağ katmanı içine verilmesi en güvenli yöntemdir. Derin yağ enjeksiyonundan kesinlikle uzak durulmalıdır.

YAĞ ENJEKSİYONU İLE POPO ŞEKİLLENDİRME KALICI BİR İŞLEM MİDİR?

Doğal ve daha fazla tercih edilen bir yöntem olmasına rağmen yaklaşık olarak 1-1.5 sene sonra yağ dokusunun bir kısmı kaybedilmektedir. Ancak aynı işlem tekrar uygulanabilmektedir.

Son dönemlerde yağ enjeksiyonu üzerine yapılan çalışmalar ile geliştirilen teknikler sayesinde yağ hücrelerinin kalıcı olma ihtimalleri artırılmıştır.
Yağ enjeksiyonu ile popo kaldırma ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve süresi 1 ila 1.5 saat arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası 2 hafta özel korse ile gezilmesi gerekmektedir.

POPOYA YAĞ ENJEKSİYONU KİMLERE UYGULANIR?

Yağ enjeksiyonu birçok kişiye uygulanabilmekte ve bu noktada yağ enjeksiyonu yaptırmak isteyen uzman bir estetik cerrahiye giderek tüm ayrıntıları ile durum değerlendirilerek o şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Genetik sebeplerden düşük ya da sarkma yaşayan kişiler de bu yönteme başvurmalıdır. Fakat burada ameliyat uygun yağ ve dokusu bulunan kişilere gerçekleştirilmektedir. Vücudunda yeterli yağ dokusu bulunmayan kişilerin bu yönteme başvurması sakıncalı olabilir. Bunun kararını ancak uzman doktorlar verebilmektedir.

Hiç iz kalmayacak şekilde uygulanan operasyonlar sayesinde büyütme, dikleştirme, şekil bozukluğu üzerine şikâyeti bulunanlar yağ enjeksiyonu işlemini tercih edebilmektedir. Hiç iz bulunmadan yapılan operasyonlar sayesinde bu yöntem üzerinde operasyon geçirildiği asla belli olmaz. Kişi tam olarak iyileştiğinde popo yapısının oturması ortalama olarak 6 ayı bulsa dahi ilk ayın yarısından itibaren sonuç görülebilmektedir. Ameliyat sonrası 10 gün direkt olarak oturmak yasak olsa da bir ayın sonunda ise kişi günlük hayatına dönebilmektedir.

POPO BÜYÜTME AMELİYATI İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Popo büyütme ameliyatlarında hastanın popo yapısının uygun olması gerekmektedir. Popoya yağ enjeksiyonu yaptırmak için yağ dokusunun ölçümleri yapılır. Sınırlı sayıda olması istenilen ölçüye ulaşılmasını engellemektedir. Yağ dokusu az olan kişiler için popo dikleştirme uygulaması daha doğru bir karar olur.
Yapılan testler sonucunda hangi uygulama yapılacağına karar verilebilmektedir. Aşırı sarkıklığa sahip vücutlarda ya da zayıf kişilerde popo estetiği uygun olmaz. Yapılan enjeksiyonlar da kalıcılık seviyesi %60 ve %70 olmaktadır. Bu yağ dokuları vücudun ya da poponun kendi yağı ile bütünleşmektedir. Bunun için alınan yağ dokularına yer verildiğini belirtmek gerekmektedir.

POPOYA YAĞ ENJEKSİYONU NASIL YAPILIR?

Popo yağ enjeksiyonu uygulaması genel anestezi altında 2 ve 3 saat sürer ve yağ dokularının alınması sağlanır. Bunun için özel kanüllerin ve aracıların kullanılması gerekmektedir. Travmatize olmadan alınması gereken yağ dokuları enjeksiyona uygun hale getirilmektedir. İşlemlerin devam etmesi için popo bölgesine özel planlamalar yapılmaktadır. Yine bu planlamaya bağlı popoya yağ dokularının katmanlı olacak halde şekil verilmesi mümkün olmaktadır. Yine enjeksiyon işlemlerinde de özel kanüllerin kullanımlarına özen gösterilmektedir. Katman olarak verilen yağ dokuları sayesinde istenilen kıvrımın ortaya çıkması kolay olmaktadır.

POPOYA ENJEKTE UYGULANIRSA İZ KALIR MI?

Yağ dokularının kişiden kaynaklı olarak alınması başta tutunması için fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra erimesi ise mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda vücuttan alınan yağ dokularının zamanla erimesi de söz konusu dahi olmamaktadır. Kendi yağı olmasından kaynaklı tutunan uzun süreli muhafaza edilmesi söz konusu olabilmektedir. Yağlar üzerinde enjekte işleminin de tekrarı yapılabilir. İsteyen kişiler belirli aralarla uygulamaların yenilenmesini talep edebilirler.

POPO NE KADAR BÜYÜTÜLEBİLİR?

Yağ dokuları sayesinde hem kadınlar hem de erkekler istedikleri popoya ulaşabilmektedir. Üstelik kıvrımlar içerisinde belirli bölgelerden yağ alınarak daha sağlıklı ve hoş bir görünüme sahip olmak mümkün hale gelmektedir. Yağ enjeksiyonları için ortalama olarak 200 ve 300 cc kadar doku yer almaktadır. Toplamda ise bu değerler her iki taraf için 500 ve 700 cc arasında olabilmektedir. Dokular en fazla %70 kadar bulunabilmektedir. Tekrarlamalar halinde bu oranlarında artması ve daha fazla büyüme söz konusu olabilmektedir. Fakat bu oranın artması ve sonucunda daha fazla vücut hatları ve yağ dokularının da sınırı vardır. O nedenle kişiye özel olarak popo estetiği yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında 10 gün içinde mutlaka doktorların tavsiyelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Testimonials
custom-upload

FİYAT ALMAK İÇİN WHATSAPP ARACILIĞIYLA BİZE BİR MESAJ GÖNDERİN!

Mesaj Gönder

Fiyat Bilgisi Almak İçin Formu Doldurunuz!Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirmeyi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Levent / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara