Meme Protezi Çıkarma Ameliyatı

section-c1587ec
silikon meme protezi çıkarma ameliyatı

Meme Protezi Çıkarma Ameliyatı

Meme protez çıkarma ameliyatı, tıbbi ve estetik sebeplerle kişileri rahatsız eden meme implantlarının cerrahi bir operasyonla vücuttan çıkarılması işlemidir.

Meme protezi çıkarma ameliyatı öncesinde hasta doktor ile iletişim kurmaktan kaçınmamalı, özellikle operasyon ile ilgili merak ettiği her türlü soruyu doktoruna sormaktan çekinmemelidir.

section-50a9d83

Meme Protezi Çıkarma Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Operasyonun hemen öncesinde hastanın hekimle paylaşması önerilen bilgiler şöyledir:

 • Medikal hedefler, operasyondan beklentileri
 • Herhangi bir ilaca ya da maddeye karşı gösterilen alerjik reaksiyon,
 • Hastalık geçmişi,
 • Devamlı olarak kullanılan ilaçlar,
 • Tütün ya da alkol kullanımı.

Doktor da hastanın genel sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olmak için, çeşitli testler uygulayacaktır. Bu süreçte ayrıntılı bir meme kontrolü ile operasyon seçenekleri hastaya anlatılmakta ve olası sonuçlarla ilgili bilgi verilmektedir. Her zaman olmasa da öncesi / sonrası karşılaştırması için kullanılacak fotoğraf çekimi ile, hasta operasyon konusunda detaylı bir biçimde bilgilendirilebilmektedir.

Doktor ve sağlık merkezine dair tüm düzenlemeler yapıldıktan sonra hasta, operasyona hazırlandığı dönemde şu hususlara dikkat etmelidir:

 • Tütün kullanımı hekimin önereceği süre dahilinde, operasyon öncesinde durdurulmalıdır.
 • Operasyondan önce (hekim bu süreyi paylaşacaktır) alkol kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Aspirin gibi kan sulandırıcı maddeler vücuda alınmamalıdır.

Hangi Durumlarda Meme Protezi Çıkarmak Uygundur?

 • Memeye yerleştirilen protezin zarar görmesi ve protezin içindeki sıvının sızıntı yapması,
 • Memede kapsül oluşumu,
 • Protezin hastayı rahatsız etmesi ve acıya sebep olması,
 • Hasta tarafından memede boyut değişikliği istenmesi,
 • Çeşitli sebeplerle protezin simetrisinin bozulması,
 • Genel sağlık durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlık sonucu protezin çıkarılması ihtiyacı.

Bunların dışında, ilk işlemin üzerinden 10 – 15 yıl geçmesi ile, meme protezinin değişimi de istenebilmektedir.

Meme Protezi Çıkarma Ameliyatı Sonrası

Meme protez çıkarma işlemi, implant yerleştirilerek yapılan meme büyütme ameliyatlarından daha kısa ve kolay bir iyileşme sürecine sahiptir. Tüm estetik operasyonların ardından ortaya çıktığı gibi, bu operasyonun ardından da işlem görmüş bölgede hafif şişlik ve ağrı oluşabilmektedir.

Operasyonun ardından hastanın 1 gün hastanede kalması gerekebilir. Bu durumda hekim hastayı bilgilendirecektir. Operasyondan 24 saat sonra kişiler duş almak ve yürümek gibi günlük aktivitelerini yapabilir duruma gelebilmektedir. Meme protez çıkarma sırasında kanama riskini ortadan kaldırmak için dren takılabilmektedir. Bu dren, operasyonun ardından 1 – 2 gün içinde vücuttan çıkarılmaktadır. Bunun ardından, vücudun iyileşme süreci başlamaktadır. Bu süreçte, ağır bir işte çalışılmadığı sürece, operasyonu geçiren kişiler işlemden 2 – 3 gün sonra işlerinin başına dönebilmektedir.

Protez, meme şeklini değiştirdiğinden, operasyon sonrası nasıl bir görüntü ile karşılaşılacağı tam anlamıyla tahmin edilememektedir. Bununla beraber operasyonun hemen ardından sonuç görülebilmektedir. Protezi çıkarılmış meme, son görünümüne ise operasyondan birkaç hafta sonra ulaşmaktadır. Hastanın ihtiyacına ve hekimin önerisine göre, yalnızca protez çıkarma işlemi yaptırmış kişilere yağ enjektesi de uygulanabilmektedir.

Tüm bunlarla beraber, meme protez çıkarma işleminden sonra iyileşme süreci, yapılan uygulamanın boyutuna ve hangi yöntemin kullanılmış olduğuna göre değişiklik göstermektedir.

 • Operasyondan sonra 3 hafta, ağır sporlar yapılmamalıdır.
 • Operasyonun ardından, medikal korse görevi gören bir çeşit sütyen giymek gerebilir. Bu durumda, sütyenin kullanımı aksatılmamalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kapsül Nedir?

İnsan vücudu yabancı maddeleri kabul etmez ve atmak ister. Atamayınca bu yabancı maddenin etrafında bir zar oluşturur ve zarı tamamlayınca da yabancı maddeyi attım kabul eder. Bu durum her yabancı maddeye karşı gelişir. Elinize kıymık battığında çıkaramazsanız, titanyum kalça protezleri, silikon meme protezleri, vs. hepsinin etrafında oluşur. Kısacası fizyolojik bir reaksiyondur. İstemediğimiz reaksiyon kapsül kontraktürüdür. Yani kapsülün kasılma kabiliyeti kazanmadığı durumdur.

Kapsül Kontraktürü Nedir? 

Vücuttan atılamayan her yabancı maddenin etrafında bir zar oluşur ve bu zara kapsül denir dedik. Bu durum sadece meme büyütme için kullanılan silikon protezler için geçerli değildir. Silikon meme protezlerini de vücut atamaz ve etraflarında bir kapsül oluşur. Her meme protezinin etrafında doğal olarak oluşur. Bu zar yani kapsül bazı durumlarda kalınlaşır, kasılma kabiliyeti kazanır ve meme protezini, memenin şeklini deforme eder. Ağrıya ve aşırı sertliğe neden olur. Memenin şekli, duruşu değişir. Silikon ile birlikte kapsülün tamamının çıkarılmasını gerektiren bir durumdur.

kapsül konraktürü
Kapsül Konraktürü

Protez meme de kapsül nasıl anlaşılır?

Her hangi bir rahatsızlığınız yok ve doktorunuza da gidemiyorsunuz. Silikon proteziniz ile ilgili kapsül kontraktürü gelişti mi diye kaygılanıyorsunuz. Elle protezi tabanlarından iterek hareket etmediğini hissederseniz kapsülde sertleşme var denebilir ama mutlaka bir plastik cerraha muayene olmanız daha doğru olacaktır.

Meme Protezi Çıkarma İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

Meme protezi çıkarma, hekimin belirlediği yönteme ve yapılacak uygulamanın boyutuna göre değişiklik gösterebilmekle beraber genelde 1 ila 3 saat arasında tamamlanmaktadır.

Ameliyat Sonrası Günlük Yaşama Ne Zaman Dönülür?

Yürüyüş yapma, duş alma gibi gündelik faaliyetler operasyondan sonra 1 – 2 gün içinde yapılabilmektedir.

Ameliyat Sonrası Özel Sütyen Giymek Gerekir mi?

Hekimin yapacağı öneriye göre değişmekle beraber, işlem sonunda çoğunlukla bu işlem için özel olarak tasarlanmış medikal korse – sütyen giyilmesi gerekmektedir.

Testimonials
custom-upload

FİYAT ALMAK İÇİN WHATSAPP ARACILIĞIYLA BİZE BİR MESAJ GÖNDERİN!

Mesaj Gönder

Fiyat Bilgisi Almak İçin Formu Doldurunuz!Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirmeyi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

 • +90 553 860 03 60
 • +44 776 771 98 90
 • Ataşehir / İstanbul
 • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara