Blog

saç ekimi sonrası spor

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Spor Yapabilirim?

Genellikle erkek tipi saç dökülmesi yaşayan ve/veya bir kaza sonucu saç köklerinde kayıp yaşayan kişilerin başvurduğu saç ekimi, estetik kaygılarla yapılan cerrahi operasyonlardandır. Hasta, operasyondan 3 gün sonra günlük yaşamına dönebilmektedir. Operasyon her ne kadar başarılı geçmiş olsa da operasyonun tam anlamıyla başarılı bir şekilde sonuçlanmasında, operasyon sonrası hastaların da bazı önemli noktalara harfiyen uyması, operasyonun başarısını önemli ölçüde artırmaktadır. Örnek vermek gerekirse, operasyondan hemen sonra güneş ışınlarının dik açıyla doğrudan teması, ekilen saç köklerini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu yüzden hastanın birkaç gün şapka takması tavsiye edilmektedir. Saç ekimi sonrası spor konusu da hastanın uyması gereken önemli noktalardan biri olup; operasyonun başarısının artmasında hastanın dikkat emesi gereken önemli bir konudur. Tabi spordan spora fark vardır. Şöyle ki; hafif tempolu yürüyüşlerle, futbol bir tutulamaz. Veya basit egzersizlerle, vücut geliştirme sporunun vücuda olan etkisi aynı değildir.

Saç Ekimi Sonrası Sporun Saç Köklerine Etkisi

Takdir edersiniz ki, spor esnasında vücuttaki kan basıncı yükselir, haliyle bu yükseliş nabzın daha hızlı atmasına sebep olur. Nabzın daha hızlı atması ise saç köklerinin yerleştirildiği kanallarda kanlanmaya sebep olarak, ekilen saç köklerine zarar verebilmektedir. Bunların yanı sıra; spor sonrası vücudun gerilmesi ve terlemesi gibi etkenler de saç köklerinin sağlıklı bir şekilde ekildiği kanala oturmasını engelleyebilmektedir. Ayrıca, saç ekimi sonrası yapılacak spor da önemlidir. Hafif tempolu yürüyüşler ve basit-yormayacak egzersizler operasyondan birkaç sonra yapılabilirken; topla yapılan futbol, basketbol ve voleybol gibi sporlara ise birkaç ay ara verilmelidir. Bunun sebebi, bu tarz topla oynanan sporlarda vücut aşırı yorulabilmektedir. Ayrıca, top kafa bölgesine denk gelirse, darbeden dolayı saç kökleri zarar görebilmektedir. Toplu oynanan sporların dışında; boks, judo gibi şiddet içeren darbeli sporlara da birkaç ay ara verilmesi salık verilmektedir.

Hafif tempolu yürüyüşler ve basit egzersizler yapmak için, operasyon sonra 4 -5 gün beklenmeli, bu süreden sonra ise, hasta, kendisini yormadan, kan basıncıbı yükseltmeyecek şekilde dikkatli ve ölçülü bir şekilde yapmalıdır sporunu. Ekilen saç köklerinin zarar görmeyerek sağlıklı bir şekilde kanallara oturması ve gelişmesi için bu dikkat edilmesi gereken bir konudur.

jinekomasti nasıl anlaşılır

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Son yıllarda erkeklerin en ciddi sorunlarından biri jinekomasti. Erkeklerde meme büyümesi olarak bilinen jinekomasti nedir, nasıl anlaşılır? Teşhis edildikten sonra jinekomasti nasıl tedavi edilir?

Normalde büyük olması beklenmeyen erkek memesinin rahatsız edici düzeyde büyümesine ve tedavi gerektirir hale gelmesine jinekomasti denir. Erkek meme dokusu da, kadınlarda olduğu gibi süt sentezleyen bezler ve kanallar ile birlikte yağ dokusundan oluşur. Erkek meme büyümesi, yağ dokusu, meme derisi ve iç olguların anormal ölçüde büyüyüp genişlemesiyle ortaya çıkar. Gözle görülebileceği gibi, elle muayene de gerektirilebilir. Gözle görülemeyen büyümelerde, sert meme dokusu rahatsızlığı hissedilir. Jinekomasti, meme büyümesinin komponentlerine göre farklılık göstermektedir.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Erkek meme dokusunda normalde olması gerekenden çok daha fazla büyüklük varsa, meme uçlarında öne doğru çıkkkınlık görülebiliyorsa burada bir sorun var demektir. Kesin teşhis konulabilmesi için kesinlikle doktor tarafından görülmesi gerekir.

Jinekomasti Nedenleri

Bu sorun tamamen fizyolojik bir sorundur.

* Uzun vadeli karaciğer rahatsızlıkları,
* Erkek hormonu eksikliği,
* Anabolik steroid alımı jinekomasti nedenlerinden bir kaçıdır.

Erkek Meme Büyümesinin Görülme Sıklığı

Jinekomasti her yaş grubunda görülebilen bir sağlık problemidir. Yeni doğan bebeklerde, anneden geçen östrojen hormonu nedeniyle oluşur ve birkaç hafta sonra kendiliğinde normale döner. Ergenlik dönemlerinin başlarında da erkeklerin büyük bir kısmında ortaya çıkan Jinekomasti, birkaç yıl içinde kendiliğinden yok olabilir. İlerleyen yaşlarda ise, erkeklik hormonunun azalmasına bağlı olarak Jinekomasti sıklığı tekrar artmaya başlar. Jinekomasti teşhislerinin büyük bir kısmında her iki memede de bu problem gözlemlenmektedir. Jinekomasti dolayısıyla memelerde ağrı ve hassasiyeti hissedilebilir.

Jinekomasti Nedenleri

Tedavi edilebilir Jinekomasti olgularının %85’inde bir neden bulunamaz. Diğer bir kısmında ise; kandaki östrojen seviyesinin artışına ya da hormon seviyesinin azalmasına neden olan kanser tümörleri görülebilmektedir. Kanser dışındaki Jinekomasti; endokrin hastalıklar, metabolik hastalıklar, travma, psikolojik stres, obezite, ailesel özellik, viral enfeksiyon ve çeşitli ilaç yan etkileri gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan Jinekomasti, tedavi edilmediği sürece gelişmeye ve büyümeye devam edebilir.

Jinekomasti Operasyonu Öncesinde Yapılması Gerekenler

Jinekomasti sorunu yaşıyor ve cerrahi müdehaleye karar verdiyseniz, öncesinde mutlaka bir endokrinoloji uzmanın detaylı muayene olmalısınız. Bu muayene ile Jinekomastinin nedenleri araştırılmalıdır. Erişkin yaşlarda ortaya çıkan Jinekomasti olgularında, ciddi hastalığın belirtileri baş göstermiş olabilmektedir. Bu nedenle, ultrason ile muayene edilip memenin yapısal durumu hakkında fikir sahibi olunabilir.

Erkekte Büyük Memenin Sosyal Yönü

Aslında bir başka rahatsızlığa bağlı olmayan bir meme büyümesi hastalık sayılmayabilir. En azından hayati tehlike yaratan fiziki bir hastalık değildir. Ancak büyük meme özellikle genç erkeklerde utanma, denize girememe, tişört giymeme gibi durumlara yol açıyorsa sosyal problem var demektir. Sağlık tanımındaki “sosyal yönden” tam bir iyilik hali prensibine göre sağlık tanımı bozulmuş olduğu için tedavisi gerekir.

Jinekomasti Ameliyatı

Ameliyat planlaması memenin büyüklüğüne göre yapılır. 4 derecede sınıflandırılan jinekomasti, dercesine göre ameliyat planlaması ile tedavi edilir. 1. derece en hafif halidir ve genelde sadece liposuction ile düzeltilir. 4. derece ise kadın memesi kadar büyümüş memeyi tarif eder ve deri alımının da yapıldığı daha uzun bir ameliyat gerektirir. 1. derecede aynı gün taburcu olunabilirken, 4. derece jinekomasti ameliyatı sonrası 1 gece hastane yatışı gereklidir.

Ameliyat sonrası 4 hafta kadar dokuları sıkılaştırıcı korse giyilmelidir. Bu süre içinde ağır sporlardan uzak durulmalıdır. Bol sıvı almak ve yarayı temiz tutmak çok önemli. 3-4 gün sonra doktor izin verirse duş yapılabilir.

botoks fiyatları

Botoksun Etki Süresi

Mimik çizgileri ve kırışıklıklar günümüzde botoks ile tedavi ediliyor. Botoks, aşırı kullanılan kasların hareketini engelliyor ve kırışıklıkların derinleşmesini önlüyor. Tedavi, enjeksiyon yapılan bölgede bulunan kaslardaki sinir sinyallerini engelleyerek etkisini gösteriyor. Ayrıca yalnızca yüz bölgesinde değil diş sıkma, boyun sarkması ve aşırı terleme gibi sorunlarda da botoksa başvuruluyor.

Botoks, uygulandığı bölgede kasın çalışmasını geçici süre durdurarak deride oluşan çizgi ve derin çukurların belirginleşmesini engeller, kırışıklıkların derinliğini azaltır. Botoks tedavisinin etki süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 4 ila 6 ay civarındadır. Bu süre, kişinin bu bölgedeki kaslarını iletişim sırasında ne kadar sık kullandığı ile ilişkilidir.

Botoks ile Kırışıklıklarınıza Ağrısız Veda

Botoks işlemi estetik amaçlı olarak yüz ve boyun bölgesinde; kazayağı, alın ve boyun kırışıklıkları, kaş arası çizgisi, kaş kaldırma ve terlemeyi önlemek için kullanılabilir. Uygulama süresi 5-10 dakikadır. İşlem sonrası bir ağrı hissedilmez. Hastalar botoks yaptırdıktan sonra normal yaşamına hemen geri dönebilir. Botoksun uygulandığı gün yoğun efor gerektiren spordan ve sauna gibi sıcak ortamlardan kaçınılması önerilir. Aynı gün baş hareketlerine dikkat edilmeli, yüzüstü ya da baş aşağı duruştan kaçınmalıdır. Botoksun tam etkisi 5 ile 7 gün arasında görülür.

Botoks ile Yorgun Yüz İfadesine Son

Alın, kaz ayakları, kaş arası, burun yan duvarı, boyun derisindeki kırışıklıklar ve bantlar yüz ve boyundaki mimik kasların kasılması sonucu oluşur. Kaş arası ve burun yan duvardaki çizgiler kızgın yüz ifadesi, göz çevresi ve alındaki çizgiler yaşlı ve yorgun yüz ifadesine neden olur. Botoks, yüzün bu bölgelerindeki mimik kaslarının geçici olarak kasılmasını bloke eder. Yorgun, kızgın yüz ifadesini ortadan kaldırarak daha dinç, daha aydınlık bir yüz ifadesi sağlar.

Botoksun Hangi Derinliğe Yapılacağı Çok Önemli…

Botoks tedavisi, yüz kasları anatomisini ve ilacın hangi bölgede hangi derinliğe yapılacağını iyi bilen deneyimli hekimlerce yapılmalıdır. Bölgelere göre yapıldığı derinlik değişiklik göstermektedir. İnce uçlu bir iğne ile kırışıklığa neden olan kasların üzerine ya da içine uygulanır. İşlem yapıldıktan sonra botoksun çevre kaslara dağılmaması için o bölgenin ovuşturulmaması gerekir.

Botoks Sağlık İçin De Tercih Ediliyor

El, ayak ve koltuk altı terlemeleri botoks tedavisi ile 4-6 aylığına ortadan kaldırılır. Öncesinde yapılacak bölgeye sürülen krem ile uyuşturulduktan sonra, ter bezlerinin yoğun olduğu bölgeye belli aralıklarla enjeksiyon yapılır.

Baby botoks, daha düşük dozlarda yapılan yüz ifadesini değiştirmeyen küçük dokunuşlardır. Önleyici botoks, mimik kullanımına bağlı yaşla birlikte ciltte oluşacak kırışıklıkları oluşmadan önlemeye yönelik erken başlanan uygulamadır.

Diş gıcırdatma yani bruksizm, uykudayken diş sıkma olarak tarif edilir. Buna bağlı dişlerde kırıklar ve çene ekleminde ağrılar oluşabilir. Çiğneme kasına yapılacak enjeksiyon ile diş sıkması azaltılabilir ayrıca masseter botoksu ile çiğneme kasının yer aldığı yüzün alt kısmının inceltilir.

Boyun bölgesinde platisma kasının cilt üzerinde oluşturduğu bantları azaltmak için yapılan botoks uygulamasına ise nefertiti botoksu olarak isimlendirilmektedir.

burun estetiği

A’dan Z’ye Burun Estetiği Hakkında Merak Ettikleriniz

Burun Estetiği Yaş Sınırı Nedir?

Fiziksel gelişime bağlı olarak hem erkeklerde hem de kadınlarda belli bir alt sınır söz konusudur. Bu sınır kadınlarda 17 yaşa karşılık gelirken, erkeklerde ise 18 yaş olarak belirlenmiştir. Üst yaş sınırı yoktur ve bu yaşı geçmiş olan erkek ve kadınlar, burun estetiği ameliyatı olabilir.

Burun Estetiği Ameliyat Süresi Ne Kadar?

Hastaya uygulanacak teknik, operasyonu gerçekleştirecek cerrah ve hastanın durumuna bağlı olarak operasyon süresi de değişiklik gösterebiliyor. 1 ila 2 saat ya da 2 ila 3 saat gibi sürelerde tamamlanan operasyonun başarı oranı da bir hayli yüksektir.

Ameliyat Olmadan Burun Estetiği Yaptırmak Mümkün müdür?

Enjeksiyon rinoplasti adı ile bilinen operasyon ile birlikte ameliyatsız burun estetiği de mümkün hale geliyor. Gelişen tıp dünyası bu bağlamda çok sayıda fırsat sunuyor ve bu fırsatlardan bir tanesi de hiç şüphesiz ameliyatsız müdahalelerdir. Minimal ve invaziv burun estetiği prosedürü olarak da lanse edilen bu operasyon ile birlikte cerrahi müdahaleye gerek kalmıyor. Burun bölgesinde meydana gelen hacim eksiklikleri Burun sırtındaki çöküntüler ve burun kemeri Asimetrik burun Estetik operasyonu sonrası meydana gelen sorunlar Burun köprüsü sorunu Asimetrik burun delikleri Gibi sorunlar için ameliyatsız müdahale gerçekleştirilebiliyor ve başarılı bir uygulama olduğunu söylemek de mümkün.

Burun Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mıdır?

Teknolojik ürünlerin de katkısı ile burun estetiği operasyonları geçmiş yıllara nazaran çok daha kolay ve çok daha sağlıklı bir hal almıştır. Eskiye kıyasla burun estetiği operasyonları artık çok daha kolay ancak hekimlerin sorumluluğu hali hazırda azalmış değil ve onlar için zorlu bir süreç olduğunu da eklemek gerekiyor. Bazı forumlarda ve adreslerde dünyanın en zor ameliyatlarından bir tanesi olduğu yazılıyor ancak bunun abartılı bir söylem olduğunu bilmenizde fayda var.

Hastane, Doktor Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kulak burun boğaz uzmanları ve plastik cerrahlar bu operasyonu gerçekleştirebiliyor ancak uzmanlar arasında hali hazırda plastik cerrahların çok daha doğru bir tercih olacağı konuşuluyor. Bu bağlamda cerrahın aldığı eğitim ve kendini geliştirmesi asıl dikkat edilecek husustur. Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz çevrenizde daha önce burun estetiği ameliyatı geçirmiş olan yakınlarınız varsa onların tavsiyeleri ile hareket etmeniz de uygun olacaktır. Amiyane tabirle merdiven altı olarak lanse edilen ve uygun fiyatlar ile bu estetik operasyonunu gerçekleştiren kurum ve hekimlerden uzak durmanız tavsiye ediliyor.

Burun Ucu Kaldırma Uygulaması Ne Kadar Kalıcıdır?

Burun ucu kaldırma operasyonu, uygulanan tekniğe bağlı olarak ömür bakımından değişiklik gösterebiliyor. İple burun ucu kaldırma operasyonu ne yazık ki kalıcı bir uygulama değildir ve bir süre sonra burun ucunda düşme meydana gelebilir. Burada cerrah da büyük pay sahibidir ve uygulanacak yöntemin çeşidi de kalcılık konusunda büyük önem taşıyor. Bunun için net bir süre vermek elbette mümkün değil ancak uygulama türlerinin büyük bir kısmı uzun süreli koruma sağlıyor.

Burun Büyütme Ameliyatı Zor mu?

Burun estetiği denilince insanların aklına küçültme ve düzeltme operasyonları geliyor ancak yazımızın önceki bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi burun büyütme ameliyatı da mümkündür ve her yıl milyonlarca insan burun büyütme ameliyatı için cerrahların kapısını çalıyor. Burun büyütme ameliyatının, burun küçültme ameliyatlarına göre daha zor olduğu da aşikar. Gerek süre gerek operasyon süreci bakımından daha sıkıntılı ve daha zorlu bir ameliyat olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır ancak iyi bir cerrahtan destek aldığınız takdirde başarılı bir sonuç elde etmeniz de mümkün.

Cerrahi Yöntemler Neye Göre Belirleniyor?

Burun estetiği operasyonu öncesi hastanın talebine bağlı olarak ve hastanın burun yapısına bağlı olarak teknikler belirlenir. Kalın burun derisi ve ince burun derisi, cerrahi yöntemin belirlenmesinde büyük pay sahibidir ve cerrah bu detaylara göre ilgili tekniği de kısa sürede belirleyecektir. Aynı şekilde uygulanacak anestezi için de belirleme işlemi deri yapısına göre yapılabilmektedir.

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı ile Nefes Sorunu Düzelir mi?

Burun eti ve polip düzeltme işlemlerini de kapsayan burun ucu kaldırma operasyonları ile birlikte nefes alma sorunu da ortadan kalkacaktır. Burun yapısı, hastanın nefes alma eylemini de belli oranda etkiliyor ve olumsuz etki ile birlikte özellikle uyku esnasında hasta birtakım sıkıntılar yaşayabiliyor. Burun ucu kaldırma ameliyatı ile birlikte gerekli müdahaleler yapılarak nefes alma sorunu da ortadan kalkacaktır.

Sadece Burun Kemeri Düzeltmek için Özel Bir Uygulama Var mı?

Burun kemeri düzeltmek için öncelikle kıkırdak yapısı ve burnun kemik kalınlığı ele alınarak detaylı bir inceleme yapılır. Simülasyon uygulaması ile birlikte yüz ölçülerine uygun olarak bir burun yapısı belirlenir. Hastanın beklentileri öğrenilir ve cerrah, bu konuda neler yapılabileceğini belirledikten sonra kemerin törpülenme işlemi başlar. Kemer törpüleme işlemi cerrahi bir operasyon olarak nitelendiriliyor ve bu yüzden operasyon süresince burnun doğal yapısının beli oranda korunması da şarttır. Kemerin ne kadar törpüleneceği ve burna ne şekilde uyum sağlayacağı da simülasyon destekli çalışma ile net bir şekilde belirlenir. Törpüleme işlemi büyük bir hassasiyet gerektiriyor çünkü kemeri ortadan kaldırmak isterken burnun doğal yapısı bozulabilir ve bu kez farklı operasyonlara da ihtiyaç duyulabilir. Hassas bir çalışmadır ve uzman bir cerrahtan destek alınmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Ağrılı mı?

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesi de ağrılı bir ameliyat olduğudur. Kapalı burun estetiği ameliyatı ağrılı bir ameliyat değildir ve hastaların bu konuda endişe etmemeleri gerektiğini de belirtmek istiyoruz. Hafif ağrılar söz konusu olabilir ancak ameliyat sonrası doktorunuz tarafından verilecek ağrı kesici ilaçlar bu ağrıları ortadan kaldırıyor ve uyku sorunu yaşamıyorsunuz.

Burun Estetiği Yaptıranların Yorumları Takip Edilmeli midir?

Burun estetiği ameliyatı geçirmiş olan hastaların yorumlarına bağlı kalmak çok da doğru olmayacaktır ancak takip de etmek gerekiyor. Bilinçli hastalar, doktor tavsiyesinde bulunurken süreci de detaylı bir şekilde aktarıyor ancak cerrah tavsiyesine uymayarak operasyonun ve sonrasının sıkıntılı olduğunu belirten hastalara çok fazla kulak asmamak gerekiyor. Başarı oranı bir hayli yüksek olan burun estetiği operasyonu ile ilgili çok fazla olumlu yorum var ve az önce de belirttiğimiz gibi bilinçli hastaları bu bağlamda takip etmek gerekiyor. Yorumların bazıları çok acımasızca ve bu da diğer hastaları tedirgin edebiliyor ancak direkt hasta yorumlarına başvurmak yerine uzman bir cerrah ile karşılıklı konuşmak emin olun süreç ile ilgili değerlendirmelerinizi çok daha doğru ve çok daha kusursuz hale getirecektir. Yorumlar her zaman doğru olmayabiliyor ya da bilinçsiz bir şekilde yapılabiliyor bu yüzden operasyon sürecini cerrahtan öğrenmek en doğru seçim olacaktır.

İple Burun Kaldırma Uygulaması Ne Kadar Etkili

Son dönemde çok daha fazla tercih edilen ve başarı oranı her geçen gün artan iple burun kaldırma uygulaması, etkili yöntemlerden bir tanesidir ancak kalıcı olduğunu söylemek çok da doğru olmayacaktır. Bazı operasyonlardan kısa bir süre sonra burun ucunda düşme meydana gelebiliyor ve hastaların en büyük şikayeti de bu yöndedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kalıcı bir yöntem değildir ve burun ucu düşmelerine de açık bir uygulamadır.

Burun estetiği Ameliyatı Erkeklerde Daha mı Zor Uygulanıyor?

Burun estetiği ameliyatı zorlu bir ameliyat olarak lanse ediliyor ancak hastalar için korkulacak ya da zorlanacak herhangi bir durum yoktur çünkü burada yükün büyük bir kısmı cerrahlarda ve sizler sadece psikolojik olarak kendinizi hazırlamalısınız. Erkeklerde burun derisi çok daha kalın olduğu için müdahale etmek biraz da zor olabiliyor ancak başarı oranı, en az kadınlardaki kadar yüksek ve bu da erkekleri rahatlatacak haberlerden bir tanesidir.

Ameliyat Fiyatını Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı, cerrah ve ilgili kuruma bağlı olarak değişiklik gösterebilir ancak buradaki en önemli etken kesinlikle uygulanacak olan ameliyat tekniğidir Kullanılan cihazlar da fiyatın belirlenmesinde önemli pay sahibidir. Fiyat araştırmalarınızı online olarak yapabilir ya da hekimler ile birebir görüşerek gerçekleştirebilirsiniz.

Beklentiler ve Sonuç Arasında Nasıl Bir İlişki Kurulmalıdır?

Burun estetiği operasyonu öncesi teknolojik ürünler de operasyon sonucu ile ilgili sizlere yardımcı olacaktır. Bilgisayar destekli simülasyon uygulaması sayesinde nasıl bir burna sahip olacağınızı az çok görebiliyor ve fikir sahibi olabiliyorsunuz. Beklentilerinizi bu uygulamaya göre şekillendirebilir ve herhangi bir sürprize de fırsat vermemiş olursunuz. Sonuç için biraz sabırlı olmanız gerekiyor çünkü operasyondan hemen sonra burnun yerine oturması pek mümkün değildir ve 6 aylık bir süreç sizleri bekliyor olacaktır. Bu süre zarfında burunda zaman zaman düşüklük ya da sorunlar meydana gelebilir ancak revizyon müdahalesi ile sonuca en iyi şekilde ulaşılacaktır. Hastaların büyük bir kısmı çok büyük beklentilere sahip oldukları için operasyon sonucu mutsuzluk yaşayabiliyor ancak bir kez daha belirtmekte fayda var sabırlı olmanız gerekiyor ve 6 aylık süre sonunda gerçek sonucu elde edeceğinizi de bilmenizde fayda var.

Estetik Bozukluğun Tekrarlama İhtimali Var mı?

Burun estetiği ameliyatı belli başlı komplikasyonları da beraberinde getirebiliyor. Estetiksel sorunların tekrarlama ihtimali var ve sık sık estetik ameliyatı olan insanların da bu yönde karar almaları bu yüzdendir. Operasyon sonrası sağlığınıza ve verilen uyarılara dikkat ederseniz bu süreci uzatabilirsiniz ancak sağlıksız bir süreç, kısa bir süre sonra görsel bozuklukların yeninde meydana gelmesine neden olacaktır. Her hastada bu durumun oluşması elbette mümkün değildir ancak birçok hasta, tekrarlayan sorunlardan dolayı şikayetçi olabiliyor.

Burun Estetiği Ameliyatı Caiz midir?

Diyanet’in yanı sıra İslam alimleri ve din görevlileri de bu konuda ne yazık ki ayrılığa düşmüş durumda. Kimileri bu operasyonların caiz olmadığını söylerken kimileri de tedavi hükmünde geçerli olduğu için caiz olduğu konusunda hemfikir görünüyor. Hasar görmüş ve sağlığınızı olumsuz etkileyen bir durumda tedavi olmanızı nasıl normalse, burun estetiği operasyonlarında da aynı durum söz konusudur. Hayatlarınıza normal ve sağlıklı bir şekilde devam edebilmeniz için böyle bir operasyona ihtiyacınız varsa eğer bunun caiz olduğuna kanaat getirmek de çok zor olmayacaktır.

Burun Estetiği için Uzman Hekim Seçimi Neden Önemlidir?

Sık sık karşılaştığımız durumlardan bir tanesi de burun estetiği sonrası istediği görüntüye sahip olamayan ve sorunlar yaşayan hastalardır. Ne yazık ki çok daha ucuz olduğu için tercih edilen merdiven altı adresler, burun estetiği konusunda başarı elde etmek yerine hastalara zarar veriyor. Uzman hekim seçimi her ameliyatta ve her hastalıkta büyük önem taşıyor çünkü söz konusu olan şey sağlığınız ve daha ucuza ameliyat olmak için sağlığınızı riske etmek de büyük bir kumar olacaktır.

lipödem nasıl anlaşılır

Lipödem Nasıl Anlaşılır, Ne Türlü Şikayetler Olur?

Önemli olan çok sayıda değişikliklerdir. Vücut yapısına yönelik, bütün hastaların bacaklarında, cilt altı yağ dokusunda çoğalma ve nadir durumlarda kollarda da görülmektedir. Bu kalınlaşma nedeni ile ince bir üst gövdede, üst ve alt gövde arasında belirgin bir orantısızlık oluşmaktadır. Çoğu zaman hastalar alt gövdenin kendilerine ait olmadığı düşüncesine sahiptirler (“Alttaki ben değilim!”). Vücudun, bu bazen aşırı derecedeki değişikliği, hastalarda vücut görüntüsü ile ilgili büyük bir problem yaşanmasına ve bu nedenle büyük bir psikolojik yük haline gelmektedir.

Birçok vakalarda bacaklar o kadar genişliyor ki, yürürken uyluğun iç kısmında sürtünmelerden dolayı yaralar oluşabiliyor. Bunun çok fazla olması durumunda, diz iç kısmında oluşan yağ kabarıklıkları nedeni ile yürümekte bile kısıtlamalar söz konusu olabilmektedir.
Lipödemin bir diğer özelliği de, sadece hafif çarpmalar veya dokunmalarda bile tekrar tekrar ortaya çıkan morartılardır. Bu morartılara eğilim, en ufak kan damarlarının duvarlarının “sağlam olmamasının” sonucudur.

lipödem
Lipödem Nasıl Anlaşılır?

Lipödem ile Birlikte Ne türlü Şikâyetler Olur?

Özellikle ödemlerin vermiş oldukları rahatsızlıklar sıkıntı yaratmaktadır, yani “bacaklardaki toplanan su”. Gün içerisinde ayaklarda değil, fakat alt baldırın alt cilt dokusunda ödemler oluşmaktadır. Bunlar, kapilerin sıvıya yönelik geçirgenliğinin artmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Hastalığın başlangıcında ödemler sabahları hiç veya nadir vardır, fakat akşamları belirgin bir şekilde görünmektedir. Özellikle sıcak mevsimlerde olmak üzere, uzun süre ayakta durma veya oturmalar ödemleri arttırmaktadır. Zamanla bu bulgu daha da kötüleşebilir; alt ve üst baldırlar gün boyu kabarıyor ve gece de incelmiyor. Bu su toplanmasından dolayı ağırlık ve gerginlik hissi olduğu gibi dokunma ve basınç ağrıları da oluşmaktadır. Basınç hassasiyeti icabında o kadar büyük olabilir ki, en ufak dokunmalar bile harikulade kötü hissedilebilinir.

Sürekli daha da kötüye giden görünüş, sürekli mevcut olan psikolojik baskıya neden olmaktadır. Hastalar haksız yere vücudun bu şekle gelmesinden kendilerini sorumlu tutuyorlar. Rejim ve spor gibi bütün önlemlere rağmen, bacaklarda ve kollardaki alt deri hacmi azalmamaktadır; ancak gövde inceleşebiliyor, bu da var olan orantısızlığı daha da kötüleştiriyor. Kendi gayretinin başarısızlığı, sürekli tekrarlayan moral bozukluklarına sebep oluyor. Bu da çok sayıda hastada yeme atakları olarak kendini göstermektedir. Yeme ataklarının neticesi ise kilonun daha da artması, bu da hastalık belirtilerini daha da kötüleştirmektedir. Psikoloji ayrıca da bacaklardaki sürekli tekrarlayan ağrılardan dolayı zorlanmaktadır. Şikâyetler hastalar tarafından genelde boğuk, basınçlı ve ağır olarak tarif edilmektedir. Uzun süre oturduktan veya ayakta durduktan sonra çok ağır olabilmektedirler; hastalar “bacakların çığırından çıkmak istediğini”, “parçalanacak” veya “içten patlayacakmış gibi” hissettiklerini veya “bacakların içinde beton” varmış gibi tarif etmektedirler.

karın germe ameliyatı

A’dan Z’ye Karın Germe Ameliyatı Hakkında Merak Ettikleriniz

Cerrahi Müdahale Olmadan Sarkmalar Giderilebilir mi?

Gelişen tıp ve teknoloji dünyası ile birlikte karın bölgesindeki germe operasyonları artık ameliyatsız bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Ameliyatları geride bırakan bu yöntemler sayesinde izsiz müdahaleler de mümkün hale geliyor. Yağlanma ve sarkma gibi sorunlar yaşıyorsanız eğer artık ameliyat olmadan da çözüm bulabilecek ve daha düz bir karın bölgesine sahip olabileceksiniz. Karın estetiği olarak da bilinen abdominoplasti, günümüz dünyasında yerini liposuction gibi müdahalelere bırakmış durumdadır.

Gerdirme işlemleri, yeni dönem ile birlikte lazer lipoliz, vaser, liposuction ve lazer liposuction yöntemleri ile gerçekleştiriliyor. Yağ hücre zarının parçalanması, bu müdahalelerdeki asıl amaçtır ve amaca da kolay bir biçimde ulaşılmaktadır. Karın ve basen bölgelerinde başarı oranı çok daha yüksektir ve bölgesel zayıflama konusunda da bu müdahalelerden yardım alınmaktadır.

Karın bölgesinde meydana gelen gevşeme, ameliyatsız olarak tedavi edilebiliyor ve karnın daha sağlıklı bir görüntüye sahip olması sağlanıyor. Sarkmış bölgeye müdahale edildikten sonra hastanın ayağa kalkma süresi de çok daha hızlı! Ameliyatlardan korkan ya da bu bağlamda tedirgin olan hastalar eğer ameliyatsız müdahaleye uygunsa yukarıda bahsedilen yöntemlerden bir tanesi tercih edilerek süreç daha sağlıklı hale getiriliyor. Karnı şekle sokmak artık çok daha kolay ve tıp dünyasının sunduğu çok sayıda alternatif olduğunu da görebiliyoruz. Sarkmalar ve beraberinde getirdiği gevşemeler ile birlikte görsel olarak rahatsızlık yaşayan kadınlar, bu müdahalelere çok daha fazla ilgi gösteriyor. Daha düz bir karna sahip olmak ve görsel olarak bunu mümkün kılmak adına adım atmak artık çok daha kolay bir hal almış durumda. Ameliyatsız tedavi yöntemleri ile birlikte bıçak altına yatmadan çözüme ulaşmak mümkün ve uzman hekimler kontrolünde yeni dönemde de bu müdahaleler gerçekleştiriliyor.

Karın Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Karın germe estetiği ya da bir diğer adı ile karın germe ameliyatı olarak karşılık bulan abdominoplasti, tam ve mini olmak üzere iki ana kategoride şekilleniyor ve hastanın durumuna bağlı olarak yöntem hakkında karar veriliyor. Sarkma ve yağlanma olan bölgeye müdahale edilerek bölgenin daha sıkı ve daha düz bir hal alması sağlanıyor. Liposuction destekli gerçekleştirildiği takdirde etkisi çok daha güçlüdür ve görsel olarak da herhangi bir sorun yaşatmayacaktır. Karın gerdirme ameliyatları, izsiz yapıldığı söylense de bikini bölgesinde hafif bir ize neden olmaktadır ancak bu izler uzun vadede deri rengine karışarak kaybolur ve doğal bir görüntü sergiler.

Gevşeme, farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir ancak bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi gebelik sonrası dönemdeki aşırı kilolar ve zayıflama sürecidir. Karın bölgesinde meydana gelen ve karnı şekil olarak bozukluğa iten bu sorun, ameliyatlardan kısa bir sür sonra daha düz bir görünüme sahip oluyor. Sarkmış ya da karnın gevşeyip dağınık bir hal alması ile birlikte cerrahi müdahaleye başvurulabiliyor. Ameliyatsız tedavi yöntemleri de mevcut ve göbek çevresine yapılan müdahaleler ile birlikte izsiz bir operasyon da gerçekleştirilebiliyor.

Karın germe ameliyatlarında süre genellikle 2 ila 5 saat olarak karşımıza çıkıyor ve bu operasyonun seyrine bağlı olarak da süreler farklılık gösterebiliyor. Başarı oranının yüksek olduğu ameliyatlardan bir tanesidir ve yepyeni yöntemler ile birlikte operasyon süresi de olabildiğince kısa hale getiriliyor. Karın bölgesindeki sarkma ve yağlanma sorunlarına ameliyat ile çözüm bulunabileceği gibi evde yapılacak olan egzersizler ve düzenli beslenme programları ile de bu bölgeye kişisel olarak müdahale edebilmek ve sonuç alabilmek mümkün hale geliyor.

Karın Germe Ameliyatı Yaş Sınırı Nedir?

Çoğunlukla 16 yaşından büyük herkes karın germe ameliyatı için hukuken rıza gösterebilir. Bir genç çok fazla kilo verdiği halde karın germe ameliyatı olmak istese bile son karar doktorun olacaktır. Estetik görünüm açısından ameliyatın uzun vadeli sonuçları olacağı için kişinin büyüme açısından tam anlamıyla olgunlaşıp olgunlaşmadığı göz önüne alınacaktır.

Karın germe ameliyatı düşünen biri için resmi bir üst yaş sınırı yoktur. Bir kişinin anesteziyi ne kadar iyi tolere ettiği ve genel sağlık durumu bu kararın alınmasında etkili olacaktır. Hastalar gerekirse kalp ve akciğer fonksiyonu testlerine tabi tutulabilir.

Karın Germe Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mıdır?

Karın germe ameliyatı, başarı oranı her geçen gün artan müdahalelerden bir tanesidir ve ülkemizdeki cerrahların bu konuda önemli adımlar attıklarını da belirtmek gerekiyor. Operasyon süresi çok uzun değil ve ameliyatın zor olduğunu söylemek de çok doğru olmayacaktır. Elbette her ameliyattaki gibi birtakım riskler ve zorluklar vardır ancak sonuçlara bakıldığında genel hataları ile basit bir ameliyat olduğunu söylemek mümkündür. Karın bölgesinde oluşan gevşeme ve sarkmış dokunun müdahale ile birlikte alınarak karın gerdirme işlemi ile birlikte daha düz ve daha sağlıklı karın bölgesine sahip olmak mümkündür.

Karnı şekillendirmek için ameliyatsız yöntemler de mevcuttur ve karnın şekil alması egzersizlerin yanı sıra lipoliz liposuction ile de gerçekleştirilebilir. Göbek estetiği, egzersiz ve ameliyatsız müdahalelere yanıt alınamadığı takdirde son çare olarak tercih ediliyor. Karın germe ameliyatları, abdominoplasti ile birlikte farklı yöntemler ile de gerçekleştirilebiliyor ve son dönemde alternatif müdahale yöntemleri de bir adım öne çıkmış durumda.

Sarkma ve yağlanma sorunu nedeniyle uzman hekimlere başvuran hastalar, gerdirme ameliyatları sonrası hastaların büyük bir kısmının gündelik hayata kısa sürede adapte olduğunu görebiliyoruz ve yine hastaların büyük bir kısmı bu durumdan fazlasıyla memnun. Karın germe ve izsiz tedavi yöntemleri ile birlikte göbek estetiği başarılı bir şekilde sonuca ulaşıyor ve hasta eski sağlığına kavuşarak daha düz bir karna sahip oluyor.

Karın Germe Ameliyatı Kalıcı Bir Ameliyat mıdır?

Bir karın germe ameliyatı için beklentiler sonuçların kalıcı olmasıdır. Bununla birlikte sonuçlar genellikle ameliyattan sonraki bireysel tercihlere bağlı olacaktır. Ameliyattan sonra cilt daha pürüzsüz hale gelir ve karın kasları daha sıkı olur. Cİlt zamanla biraz gerilir ve özellikle oturduğunuzda sıkışabilir. Kilo artışı da ameliyattan elde edilen olumlu sonuçları bozabilir. Karın ameliyatı karnınızın görünümünü sıfırlayacaktır. Doğru diyet ve egzersizle bu sonucu korumak hastanın elindedir. Bu eylemlere dikkat edilmezse kalıcı sonuç elde etmek zor olabilir.

Karın Germe Ameliyatı İzleri Hangi Koşullarda Kalmaz?

Karın germe ameliyatı sonrasında işlem yapılan bölgede ameliyat izi kalacaktır. İzler zamanla görünürlüğünü kaybedecektir. Daha az belli olan ameliyat izine sahip olmak için dikkat edilmesi gereken birkaç durum vardır:

Bedeninizi güçlendirmek için ameliyat öncesinde karın egzersizleri yapabilirsiniz.
Doktorun işlemi hangi bölgede gerçekleştireceği yara izinin belirginliğini etkiler. Cerrah muhtemelen eğer mümkünse kıyafetlerin altında kalacak şekilde bir kesi alanı belirler.

Ameliyat sonrasında yara bakımı izi yok etme açısından oldukça güvenlidir. Bu süreçte bol su içilmeli, her gün dışarı çıkıp hava alınmalı, banyo ve tuvalet talimatlarına uyulmalıdır. Yara güneş görmemeli, kumaşın altında kalacak olsa dahi güneş kremi sürülmelidir.

Karın Germe Ameliyat İzlerinin Üzerine Dövme Yaptırabilir miyim?

Evet, ameliyat izi üzerine dövme yapabilirsiniz. Aynı zamanda gergin noktaları ve çilleri de dövme kompozisyonunda değerlendirebilirsiniz. Ancak bazı durumlara dikkat edilmelidir:

* Yara tamamen iyileşti mi? İyileşme süreci genellikle altı ay sürer ve yine de doktorunuzun onay vermesini gerektirir.
* Her yara aynı türde dokudan oluşmaz. Yara dokusu hala çok hassas ise üzerine dövme yaptırılması tavsiye edilmez.
* Ameliyat izi kırmızı renkteyse dövme yapılmalıdır.
* Yara enfeksiyon kapmışsa üzerine dövme yapılmamalıdır.
* Eğer ameliyat izinin bulunduğu bölgede sinir hasarı varsa dövme yaptırırken hissettiğiniz acıyı artırabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İstirahat Raporu Alabilir miyim?

Ameliyattan sonra mutlaka evde dinlenmeniz gerekecektir. Bunun için doktorunuz size 2 ya da 3 haftalık istirahat raporu yazar. İlk bir hafta zaten drenaj tüpleri üzerinizde olduğu için evden dahi çıkmanız zor olacaktır. Tüpler ve dikişlerin alınmış olduğu 2. ve 3. haftalar arasında işe başlayabilirsiniz. Eğer işiniz karın kaslarınıza baskı yapan eylemler içeriyorsa alacağınız istirahat raporunun süresi uzayabilir.

Ameliyat Sonrası Kontroller Önemli midir?

Ameliyat sonrasında yaraların iyileşip iyileşmediği, ameliyatın başarıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığı gibi durumların incelenmesi için çeşitli kontroller gerçekleştirilmelidir. Cerrahınızla ameliyat sonrası randevular için kullanılan en yaygın program şu şekildedir: İlk üç gün içinde ilk randevu, daha sonra 1 ay, 2 ay, 3 ay ve 6 ay randevularıdır. Bazı cerrahlar sizi 1 ay, 4 ay ve 6 aylık sürelerde görmek isterken bazıları 6 aylık ve 1 yıllık kontroller isteyebilir.

Karın germe ameliyatından önce ameliyat sonrası hangi süreçlerde muayene olmanız gerektiğini ve bu muayenelerin ameliyat ücretine dahil olup olmadığını sormanızı öneririz. Bazı cerrahlar ameliyat sonrası muayene için ücret beklerken bazıları beklememektedir.

Doğumdan Hemen Sonra Karın Germe Ameliyatı Yaptırabilir miyim?

Karın germe ameliyatını doğumdan sonra yaptırmak doğum deformasyonunu ortadan kaldıracağından faydalıdır. Ancak bilinmesi gereken bunun doğumdan sonra ne zaman yapılacağı konusunda doktorla görüşülmelidir.

Teorik olarak doğumdan hemen sonra yapılabilmesine karşın çoğu cerrah doğumdan sonra altı ay ile bir yıl arasında beklenmesini tavsiye etmektedir. Bu durumda sonuçlarınızı etkileyebilecek iki ana faktör vardır: Bebeğiniz doğduktan sonra uterusunuz hala genişlemiş ve şişmiş durumdaysa karın germe operasyonunun sonuçlarını tam olarak almanızı önleyebilir. Birçok kadın hamileliklerinde kilo alır. Fazla yağ başarılı karın germe ameliyatı sonuçlarının elde edilmesini zorlaştırabilir.

Çatlak Sorunu, Karın Germe Ameliyatı ile Giderilebilir mi?

Karın bölgesindeki çatlaklar için uygulanabilecek ameliyat dışında da çözümler vardır. Karındaki çatlaklar için kayısı yağı, çörek otu yağı, melisa yağı gibi bitkisel çözümler uygulanabilir. Bununla birlikte kozmetik çatlak önleyici kremler ile oluşan çatlaklar en azda tutulabilir.

Eğer ameliyat dışındaki çözümler çatlakların giderilmesini sağlamıyorsa karın germe ameliyatı düşünülebilir. Ameliyat ile karındaki çatlaklardan kurtulmak mümkündür. Çatlakları gidermek için çoğunlukla mini karın germe ameliyatı tercih edilir.

Karın Germe Ameliyat Fiyatını Etkileyen Unsurlar

Karın bölgesindeki dokuların gevşeme ile birlikte sarkma meydana getirmesi, korse ya da egzersiz programlarından yanıt alınamadığı takdirde cerrahi müdahale gerekebiliyor. Karın bölgesinde var olan sorunlar karnı bir süre sonra şekil bozukluğuna itiyor ve sarkmış bir göbek ne yazık ki özgüven eksikliğine de neden olabiliyor. Gevşeyip sarkmalara neden olan bölge için ameliyatsız müdahaleler de mevcuttur ve karnın yeniden şekillenmesi için tıp dünyası çok sayıda alternatif ile karşımıza çıkıyor.

Karın germe operasyonları izsiz tedavi yöntemleri ile birlikte hastaların tedirginlik durumunu da bir hayli azaltmış durumda. Abdominoplasti ameliyatında yaşanan sorunlar liposuction ve lazer lipoliz gibi tedavi yöntemlerinde yaşanmıyor. Yağlanma ve sarkma gibi sorunlardan kurtulmak adına dilerseniz ameliyatsız tedavi yöntemlerinden de faydalanabilirsiniz. Karın estetiği ameliyatları fiyatları hakkında bilgi almak için hastane ve hekimler ile görüşmeniz de çok daha sağlıklı olacaktır. Fiyat bilgisinin yanı sıra sizleri nasıl bir sürecin beklediği ve ameliyat sonrası nelere dikkat etmeniz gerektiği de yine hekimler tarafından detaylı bir şekilde tarafınıza aktarılacaktır.

Operasyonlardaki başarı oranı her geçen gün artıyor ve hastaların ameliyata bakış açısı da olumlu yönde değişiyor. Sizler de bu tür bir sorun yaşıyorsanız tedirginliğinizi üzerinizden atarak harekete geçebilirsiniz. Fiyatlar oldukça uygun ve ortalama bir bütçe ile ameliyat olabiliyorsunuz. Fiyat bilgisi sunan doktorların iletişim numaralarına online dünya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Olanların Yorumları Önemli mi?

Karın germe ameliyatı tecrübesi olanların yorumları incelenebilir. Ancak yine de önemli olan doktorunuzun yorumları olacaktır. Eğer okuduğunuz yorumlar doktorunuzun tavsiyeleriyle paralellik gösteriyorsa sorun yok; ancak yorumlar doktorunuzun talimatlarıyla çelişiyorsa doktorunuzu dinleyin.

Karın germe ameliyatı olanların yorumları şu açıdan önemlidir. Sizinle benzer duyguları hisseden insanların deneyimlerini öğrenmek rahatlatıcı olacaktır. Öte yandan çok önemli görmediği bazı ayrıntıları doktorunuz sizinle paylaşmamış olabilir. Bu küçük ayrıntıları ameliyat tecrübesi olan hastalardan öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte doktorunuz daha önce kendisi bu ameliyatı geçirmediği için tam olarak empati kurması mümkün değildir. Ameliyat geçiren hastalar ameliyat sırasında ve sonrasında ne hissedeceğinizi size daha iyi anlatabilir.

Karın Germe Ameliyatı Caiz midir?

Karın germe ameliyatının caiz olup olmadığıyla ilgili dini yorumlar birbirinden farklılık göstermektedir. Kimi din adamları caiz olduğunu söylerken kimisi caiz olmadığın söyler. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ameliyatın neden olunduğudur. Var olan iyi görünümü daha da güzelleştirmek için ameliyat olmak dinen de caiz bulunmamaktadır. Ancak karın bölgesinde insanların yadırgadığı fazla derinin alınması hastanın da psikolojisinin düzelmesine neden olacağından caiz sayılır. Doktor tarafından karında bir anormallik bulunursa bunun ameliyatla düzeltilmesi fıtratı bozmaktan ziyade bir tedavidir. Tedavi amaçlı ameliyata girmek de dinen caizdir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Yaklaşık 1 ay sonra diyebiliriz.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar (Kaç Günde) İyileşir?

Karın germe ameliyatı ortalama 2 gün hastanede yatış gerektirirken 1 hafta kadar da evde istirahat gerektirir. 2 hafta sonrada hasta günlük yaşamına dönebilir.

Karın Germe Ameliyatında Ağrı Oluyor Mu?

Karın germe ameliyatlarında oluşan ağrılar daha çok gerginliğe bağlı ağrılar fakat ağrı kesicilerle bu ağrılar durdurulabilir.

Karın Germe Ameliyatından Ölen Var Mı?

Tabi ki eskiden anestezinin iyi olmadığı dönemlerde anestezi komplikasyonu açısında karın germe diğer ameliyatlarda olduğu gibi ölüm riski vardı. Fakat yine anestezik ilaçlar cihazlar sayesinde bu tarz ölümler azalmıştır şuan yok denecek kadar azdır.

Karın Germe Ameliyatı Tehlikeli Mi?

Karın germe ameliyatlarının sadece anestezi riski var. Bunun dışında çokta fazla büyük tehlikeli yok.

Karın Germe Ameliyatında Kaç Kilo Gider?

Karın germe ameliyatlarının uygulanma amacı kilo verilmesi değildir. Hızlı kilo alıp – verme sürecinden sonra ya da çeşitli travmaların etkisinden sonra oluşan deri sorunlarının ortadan kaldırılmasıdır. Aşırı kilolu hastalarda oluşan ve göbek bölgesinde toplanan derilerin gerginleştirilmesi, gebelik sonrası derideki çatlakların ve sarkmaların ortadan kaldırılması başlıca amaçlardır. Doğal olarak, eğer zayıflama operasyonları ile kombine edilmezse karın germe ameliyatlarıyla beraber kilo verilmez.

Karın Germe Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Karın germe ameliyatları sarkan derinin toplanması ve eğer var ise çatlakların ortadan kaldırılması amacıyla icra edilmektedir. Doğal olarak sarkmanın sebeplerinden olan kilo verme süreci tamamlanmadan karın germe ameliyatı yaptırılmamalıdır. En uygun dönem ideal kiloya yaklaşıldığı ve kilo verme sürecinin tamamlandığı dönemdir. Kilo verme devam ederken yaptırılırsa, belirli bir süre sonra derinin tekrar sarkması mümkündür.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Ödem – Şişlik Ne Zaman Geçer?

Karın germe ameliyatından sonra yapılan kesi dolayısıyla kesi bölgesi boyunca ödem ve ödeme bağlı şişlik oluşması normaldir. Bu ödemlerin yaklaşık bir hafta ile üç hafta arasında azalarak kaybolması gerekir. Üç haftadan daha uzun süre varlığını devam ettiren ödemler içinse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Karın Germe Ameliyatından Ne Kadar Süre Sonra Duş Almalıyım?

Herhangi bir ameliyattan sonra duş almak için beklenmesi gereken süre ile dikişlerin alınma süresi eşittir. Karın germe ameliyatları estetik amaçlarla icra edildiği için operasyondan sonra estetik dikişler atılır. Bu dikişler yaklaşık bir hafta içinde deriyle bütünleşerek erir. Yani karın germe ameliyatından sonra bir hafta boyunca duş alınmamalıdır. Bu süre boyunca temizlik ıslak havlularla yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatını Devlet Karşılıyor Mu?

Karın germe ameliyatları estetik amaçlarla uygulanmaktadır. Estetik amaçlarla icra edilen ameliyatlarda SGK ya hiç ödeme yapmamakta ya da çok küçük bir kısmını karşılamaktadır. Karın germe ameliyatlarında da durum tam olarak böyledir. Karın germe ameliyatı olmak isteyenler ücretin büyük bir bölümünü ceplerinden ödemek zorundadır. Yani, karın germe ameliyatını devlet karşılamıyor diyebiliriz.

Karın Germe Ameliyatı Tekrar Eder Mi?

Karın germe ameliyatını ortaya çıkartan temel sebep aşırı kiloların hızlıca verilmesidir. Karın germe ameliyatından sonra tekrar kilo alınırsa deri genişleyecektir. İkinci kilo alımından sonra tekrar kilo verilmesi durumunda da deri sarkacaktır. Yani karın germe ameliyatları ikinci kez icra edilebilir. Ancak bu zorlu süreci yaşayan insanlar ikinci defa kilo almamak için büyük çaba göstermektedir.

Karın Germe Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Ediliyor?

Operasyon cerrahi kesi içerdiğinden dolayı dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde operasyon ertelenebilir:

* Kanı sulandıran ilaçlardan ve E vitamini içeren gıdalardan iki hafta kadar uzak durulmalıdır.
* Sigara operasyondan bir ay önce bırakılmalı, operasyondan sonra da başlanmamalıdır.
* Ameliyattan bir hafta önce alkol tüketimi bırakılmalıdır.
* Operasyondan önceki gece ondan itibaren besin tüketilmemelidir.

Karın Germe Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Karın germe ameliyatları estetik amaçlarla icra edildiklerinden dolayı operasyonu plastik cerrahlar gerçekleştirir. Operasyondan sırasında bazı diğer cerrahlar da operasyonda hazır bulunabilir.

Karın Germe Ameliyatından Ne Kadar Süre Sonra Hamile Kalmalıyım?

Karın germe ameliyatlarının icra edilmesindeki sebeplerin başında gebelik sonrası karın bölgesinde oluşan sarkmalar gelir. Doğal olarak gebe kalmak isteyenlerin önce çocuk doğurması, çocuk doğduktan sonra karın germe ameliyatı yaptırması tavsiye edilmektedir. Eğer karın germe ameliyatından sonra çocuk yapılacaksa hamile kalmak için en az dört ay beklenmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Korse Kaç Gün Takılır?

Karın germe ameliyatı sonrasında şekillenmenin daha düzgün olması için korse kullanımı mecburidir. Operasyondan sonra ilk hafta boyunca günde yirmi dört saat; birinci hafta ile üçüncü hafta arasında da günde sekiz saat korse kullanılmalıdır. Üçüncü haftadan sonra doktorun da onay vermesiyle korse kullanımı sonlandırılabilir.

Karın Germe Ameliyatından Kaç Gün Sonra Sigara İçilebilir?

Karın germe ameliyatlarından sonra sigaraya başlanması tavsiye edilmez. Temel sebebi iyileşme hızını yavaşlatması ve deri tahribatı yapmasıdır. Eğer illa içilecekse operasyondan sonra ikinci ay beklenmelidir.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir.

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Ataşehir / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara