Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

section-c1587ec
göğüs dikleştirme ameliyatı

Göğüs sarkması genetik nedenler, yaşlanma, cildin elastik yapısını kaybetmesine bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu durum göğüslerde estetik olmayan bir görünüme neden olabilmektedir. Göğüslerin toparlanması ve daha dik bir yapıya kavuşması adına göğüs dikleştirme ameliyatı denilmektedir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilen estetik müdahalede sarkan göğüsteki deriden belirlenen bölgelerden deri alınır ve göğüs dokusu sıkılaştırılır. Göğüs ucundaki genişleme aynı operasyonda giderilir.

section-50a9d83

Böylece kişi ameliyat sonrası genç görünümlü ve asimetrisi giderilmiş göğüslere sahip olur. Ameliyat 2 – 3 saat sürmektedir. Hastanın bir gün hastanede kalmasında yarar vardır. Göğüs dikleştirme ameliyatı ağrılı bir ameliyat değildir. Oluşacak kabul edilebilir ağrılar, ağrı kesici ile rahatlıkla giderilebilir.

Göğüs Sarkmasının Derecesi Nedir?

Meme sarkmaları söyle sınıflandırılır.

Hafif derece göğüs sarkması: Meme başı alt kıvrımının seviyesi civarlarında olur.
Orta derece göğüs sarkması: Meme ucu karşıya baktığı halde meme başı, meme alt kıvrımının 1-3 cm kadar aşağısında görünür.
İleri derece göğüs sarkması: Meme başı aşağıya doğru bakar. Meme başı, meme alt kıvrımından 3-4 cm aşağıda görünür.
Yalancı göğüs sarkması: Meme dokusu gevşer ve sarkıktır ancak meme başı, meme alt kıvrımını üzerinde görünür.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Göğüs dikleştirme ameliyatı için başvuran kadının sağlık öyküsü her yönüyle değerlendirilmelidir. Meme kanseri gelişimi olup olmadığı, daha önce kitle tespit edilip edilmediği çok önemlidir. Hasta bu konulardaki tüm bilgileri açıklıkla doktoruna anlatmalıdır. 35 yaş üstü ve riskli öyküye sahip hastalarda mamografi ve ultrasonografi mutlaka yapılmalıdır.

Genel anestezi uygulanacağı için benzer tüm ameliyatlarda olduğu için ön kan testi ve diğer tetkikler yapılacaktır. Meme dikleştirme ameliyatı öncesi 6 – 8 saat yeme ve içme kesilmelidir. Refakatçi olması hastanın kendini güvende hissetmesi ve psikolojik olarak kendini rahat hissetmesi için yararlı olacaktır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası bir gece daha hastanede kalmanız hasta bakımı ve güven hissi yararlı olacaktır. Ameliyat sonrası yoğun ağrı hissi gözlenmez. Gelişecek ağrılar ise ağrı kesici ile rahatlıkla giderilebilir. Ameliyat sonrası üç gün göğsün ön bölümünü saran bandaj uygulaması yapılacaktır. Bandaj kullanımına son verildiğinde, hasta duş alabilir. Bandaj sonrası hasta sporcu sütyeni kullanacaktır. İlk bir ay hasta bedensel hareketlerine dikkat etmeli ve zorlayıcı aktivitelerden kaçınmalıdır. Dikişler kendiliğinden eriyen iplerle yapıldığı için dikişlerin aldırılmasına gerek yoktur. Birinci ay sonunda yeni göğüs şekli oturmaya başlar. Hasta 6 ile 1 yıl içinde göğüs şekli tamamen son halini almış olacaktır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme

 • Göğüs dikleştirme operasyonu sonrası hasta ayağa kalkabilir.
 • Bir gece hastanede kalmasında yarar vardır.
 • İlk 2-3  gün göğsün ön bölümüne bandaj uygulaması yapılır.
 • Bandaj kullanımına son verildiğinde sporcu atleti kullanılır.
 • 1. ay sonunda bedensel olarak tüm aktiviteler yapılabilir.
 • 6-12 ay arasında göğüs son şeklini alır.
 • Yaş, derinin elastikiyet yapısı, sigara ve içki kullanımı iyileşme sürecini etkileyen değişkenlerdir.
 • Doktorunuz size vereceği özel tavsiyelere mutlaka uyulmalıdır.
Testimonials
custom-upload

FİYAT ALMAK İÇİN WHATSAPP ARACILIĞIYLA BİZE BİR MESAJ GÖNDERİN!

Mesaj Gönder

Fiyat Bilgisi Almak İçin Formu Doldurunuz!Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirmeyi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

 • +90 553 860 03 60
 • +44 776 771 98 90
 • Ataşehir / İstanbul
 • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara