Botoks üst yüz bölgesinin kırışıklık tedavisinde altın standart bir uygulamadır. Uygulama yerleri alın, kaş arası ve göz kenarındaki (kaz ayakları) kırışıklıkların tedavisinde ve burun kenarı, dudak ve boyun da meydana gelen kırışıklıklardır. Ayrıca botoks terleme tedavisi amacı ile koltuk altı, el içi ve ayak tabanına da uygulanabilmektedir.
  Botoks sanılanın aksine yılan zehiri değildir. Clostridium Botulinum isimli bir bakterinin ürettiği nörotoksindir. Bu toksin sinirin kasa temas ettiği bölgeyi etkiler. Sinir iletisi kasa gidemediği için kaslar çalışmaz. Bu sayede kırışıklık sebebi olan hareketleri ortadan kalkmış olur.

  Botoks, özellikle yüzün üst kısmındaki kırışıklıkların yani, iki kaş arasındaki kırışıklıkların, alındaki yatay çizgilerin ve göz kenarındaki kırışıklıkların (kazayağı kırışıklıkları) yok edilmesinde etkilidir. Bu uygulama, kaşların 2/3 dış kısmının kaldırılmasında da etkilidir ve bu özelliği nedeniyle bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Botoks yüzün üst bölümünde ki kırışıklıkların giderilmesinde uygulanan yöntemler arasında en sık başvurulandır.

  Botoks yapılan bölgelerde kas aktivitesi olmaz bu nedenle kırışıklıklarda açılma ortaya çıkar. Ancak yüzün diğer kısımlarında mimik hareketleri kaybolmaz.

  Botoks sadece güzelleşmek için kullanılmaz. Serebral palsi, göz tikleri ve şaşılığın tedavisinde ve sık olarak da migren tedavisinde kullanılmaktadır.

  Tedavinin en belirgin yan etkisi enjeksiyon bölgelerinde minik şişlik ve kızarıklıkların oluşmasıdır. Bu şişlik ve kızarıklıklar en geç 1 saat içerisinde kaybolmaktadır. Hastaların yaklaşık %10’unda birkaç saat süren baş ağrıları gözlenebilir.. Botox’ un 20 yıllık kullanım sürecinde kaydedilmiş herhangi ciddi bir alerjik reaksiyon, şok ya da ölüm yoktur.

  Uygulanması son derece basittir. Beş dakika içerisinde yapılır. Etkisi ise bir hafta içinde tam olarak görülür. İlk uygulamada etki süresi 4-5 ay iken daha sonra ki uygulamalarda süre bazı hastalarda 6 aya kadar çıkar.

  Botoks uygulamasını yaptıranlar genellikle anlaşılmasını istemezler. Bu yüzden doğal görüntüyü koruyacak şekilde kırışıklıkların yok olmasını sağlamak teknik olarak önem arz eder.

  Botoks donuk ve ifadesiz bir görüntüye neden olur mu?
  Donuk surat ifadesi tamamen yanlış bir söylemdir. Bu hastanın isteği ve hekimle arasındaki diyoloğa bağlıdır. Her insanın beklentisi farklıdır. Örneğin bir hasta kaş çatmaktan çok memnun değilken bir diğeri işi ya da çevresi gereği bu mimiğin kalmasını isteyebilir. Önemli olan hastanın isteği ve doktorun bunun bilincinde olarak uygulamayı ve dozu ayarlamasıdır.

  Botoks’un yeni kırışıklıklara neden olduğu doğru mu?
  Botox’ un bazı kırışıklıkları yok edip başka yerlerde yeni kırışıklara neden olduğu tam olarak doğru değildir. Bu durum şöyle gerçekleşir; yatay çizgiler Botox sonrası yok olurken daha önceden var olan dikey çizgilerin göze çarpması bu izlenimi oluşmaktadır. Yani yeni olduğu söylenen kırışıklıklar zaten var olan fakat diğer çizgiler daha derin olduğu için göze batmayan çizgilerdir. Bir de hastanın isteğine bağlı olarak yapılan kaş kaldırma işleminde Botox uyguladığımızda yan alın çizgileri oluşabilmektedir. Bunun haricinde Botox’ un yeni kırışıklıklara neden olduğu bilgisi yanlıştır.

  Summary
  Review Date
  Reviewed Item
  Ataşehir Botoks Uygulamaları
  Author Rating
  51star1star1star1star1star