Dolgu yüzümüzde veya vücudumuzda bulunan doku eksiklerini düzeltmek için kullandığımız yapay veya organik materyallerin genel adıdır. Yapay dolgu maddesinin en sık kullanılan materyali hyaluronik asittir. Organik dolgu maddesi ise kişinin kendisinden alınan yağ dolgusudur.

  Hyalüronik asit vücudumuzdan bulunan bir bağ dokusu maddesidir. Firmalar bunu yapay olarak üretir ve steril enjektörler içerisinde kullanıma sunarlar. Piyasa da birçok marka adı ile hyaluronik asit dolgu mevcuttur. Dolgular sadece hyaluronik asitten yapılmamaktadır ancak en sık kullanılan materyal budur.

  Hyaluronik asit dolgular yapısındaki bağ dokusunun uzunluğuna göre etki süreleri artar. En kısa etki süresi olan dolgular ışık dolgusu olarak bilinen dolgulardır. Daha çok ince derili olan yüz bölgelerinde tercih edilir. Dudak dolgusu ve özellikle de göz çevresi ile göz altında bulunan tear through deformitesi dediğimiz çukurluğun düzeltilmesinde kullanılır. Işık dolgusu ince dolgu olmasına rağmen göz çevresinde bile cilt altına değil daha derine enjekte edilir. Yüzeyel enjekte edilirse alt göz kapağı derisinde pürüzlü bir görüntü ortaya çıkabilir.

  Dolgular en çok dudak içine, kenarına (nazolabial), çene konturu (Marionette çizgisi) düzeltilmesi, yanak hacminin geri kazanılması ve diğer yüz bölgesi kırışıklıklarında kullanılır.

  Hyalüronik asit dışında başka maddeden yapılmış dolgularda mevcuttur. Polikaprolakton (PCL) akıllı dolgu adıyla kullanılan başka bir dolgudur. En önemli özelliği enjekte edildiği doku da kollojen protein üretilmesini uyarır. Dolgu erise de doku içerisinde üretilen kollojen proteini yer kapladığı için uzun ömürlü bir sonu elde edilebilir.

  Dolgu uygulama işlemi yaklaşık 5-10 dakikadır. İşlemden önce uyuşturucu krem uygulanması yeterlidir. Bazen uygulama bölgesinde kısa süreli morluklar oluşabilir. Dolgu yapılan bölge ilk 3-5 gün ödemlidir. 1 hafta sonra normal şeklini alır.

  Summary
  Review Date
  Reviewed Item
  Ataşehir Dudak Dolgusu Uygulamaları
  Author Rating
  51star1star1star1star1star