Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik

karın germe ameliyatı 1

Karın germe ameliyatı sonrası merak edilen bir diğer konu ise ameliyat sonrası hamilelik süreci ve hangi komplikasyonlarını gelişip gelişmediğidir. İlk olarak karın germe ameliyatının hamilelik için herhangi bir komplikasyon geliştirmediği bilinmelidir. Karın germe ameliyatı sonrası hastanın hamile kalması için karın kaslarının ve karın iç duvarının iyileşmesi gerekir. Bu durum ortalama 1 senedir. Yine hamilelik sonrası karın germe ameliyatının yaptırılması düşünülüyorsa ameliyat için 1 sene beklenilmelidir.

Tekrar hamile kalmayı düşünmeyen ve karın germe ameliyatı olmayı düşünen kişilerin doğumdan bir sene sonra doktora gitmesi gerekir. Bu şekilde yapılan planlama ve ameliyatlar daha sağlıklı bir şekilde olacaktır. Ayrıca karın germe ameliyatının doğumdan önce değil sonra yapılması önerilmektedir çünkü doğum sonrasında sarkma ve çatlaklar beklenilen şikayetlerdir. Karın germe ameliyatı bu sarkmaların geçirilmesinde etkili olacaktır.

Karın germe ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye girmek için yine karın duvarının ve dikişlerin iyileşmesini beklemek önemlidir çünkü hamilelikte görüldüğü gibi cinsel ilişkide de karın kasları fazlasıyla hareket halindedir. Ameliyat sonrası ilişkiye girmek için beklenilmesi gereken süre 4 ila 6 haftadır. Bu süreden önce cinsel ilişkiye girilirse karın duvarında sıvı birikmesi yaşanabilir bu da iyileşme sürecini uzatan bir durumdur.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatının planlamasının yapılması için ilk olarak doktor detaylı muayene ve radyolojik görüntüleme tekniklerini kullanır. Hasta daha önce sezaryen olmuşsa bu bölgeden yanlara doğru çizilen bir çizgiyle göbek deliği arasındaki sarkıklıklarının alınacağı planlanır. Buradaki derinin alınmasının ardından göbek deliğinin üst kısmında kalan deri aşağıya doğru gerilir ve göbek deliği uygun bir konumda yeniden şekillendirilir. Burada göbek deliğine yapılan işlem operasyon sonrasında 1 haftalık sürede düzelme gösterir.

Hastada sarkıklık ve çatlaklar dışında bir yağlanma da mevcutsa hastanın ve doktorun ortak kararıyla karın germe ameliyatı yanında liposuction işleminin yapılmasına da karar verilir. Liposuction işlemi en genel haliyle ameliyat bölgesindeki yağların alınması olarak tanımlanabilir. Ameliyatta karın duvarının üst bölümünde yer alan kısım toplayıcı dikişler ile sıkıştırılarak karın kasları sarkmaları düzeltilir.

Karın germe ameliyatı sonrası dikişler ve dikiş izleri de merak edilen konular arasındadır. Ameliyat gerçekleştirildikten sonra o bölge kapatılırken iç kısma normal dikiş dış kısma ise kendiliğinden eriyen estetik dikiş atılmaktadır. Bu dikişler ortalama 3-4 hafta sonunda kendiliğinden atıldığı için dikişlerin alınması için doktora gitmeye gerek yoktur yalnızca kontrollere gitmek yeterlidir.

Karın germe ameliyatı hastaya bağlı olarak 2-3 saat sürebilir. Eğer ameliyat alanı çok büyükse bu süre 4 saate kadar uzayabilir fakat bu alan küçükse mini karın germe ameliyatı dediğimiz kolay bir işlem sayesinde 1.5 saatte tamamlanabilir. Karın germe ameliyatı sonrasında karnın kolay şekil alması ve darbelerden korunması için korse takılması çok önemlidir. Ayrıca hastadan hastanede kaldığı süre boyunca sürekli olarak yatması değil ilk gün refakatçisinin yardımıyla yürümesi, ameliyatın ertesi günü tek başına yürümesi önerilir. Hasta ne kadar yatmaya alışkın olursa iyileşme süresi o kadar uzayacaktır. Hasta doktorun önerdiği ilaçları kullanmayı reddettiği durumlarda kanamaya ve enfeksiyona açık hale gelecektir çünkü ameliyattan sonra doktor hastanın enfeksiyon riskinin azalması açısından antibiyotik verecektir.

Karın germe ameliyatı sonrasında hastada anestezinin etkisi azalması ile birlikte ağrılar görülebilir. Bu aralar ağrı kesicilerle kolaylıkla geçebilen basit ağrılardır. Hastada bunun dışında şişlik ve ödem yaşanması da normaldir çünkü karın bölgesi kendini toparlarken böyle bir tepki verebilir. Bu şişkinlikten kurtulmak amacıyla bol sıvı tüketmek işe yarayabilir. Hastanın kanama şikayeti varsa bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Ameliyattan sonraki süreç ameliyat kadar önemli bir süreçtir ve bu süreçte hasta ani hareketler ve travmalara karşı korunmalı, doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanılmalı ve pansumanları büyük bir dikkatle yapmalıdır. Yine hijyenine de özen göstermelidir.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Levent / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara