Saç Ekimi Sonrası Beslenme

saç ekimi sonrası beslenme

Saç Ekimi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her zaman göz ardı edilen ama hayatımızın en önemli unsuru olan beslenme konusu, saç ekimi işleminden sonra çok daha fazla önem kazanıyor. Çünkü ekilen saç köklerinin yeni yerlerine uyum sağlamasında beslenmemiz büyük bir rol oynar. Bu yüzden de saç ekimi uygulamasının başarısında biz de beslenmemiz ile etkin bir şekilde yer alırız. Bunun için beslenmemize özen göstermemiz ve yeni saç köklerimize iyi bakmamız gerekir. O halde şimdi detayları ile saç ekimi sonrasını değerlendirelim. Saç ekimi uygulamasından sonra nasıl beslenmemiz gerektiğini birlikte öğrenelim ve doğru beslenmenin neden önemli olduğuna bakalım.

 • Saç ekimi sonrasında alacağınız ilk uyarı, saç köklerinin korunması, kesinlikle darbe almaması ve benzeri olacaktır. Bunun ardından gelen dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise beslenmedir. Bu yüzden beslenme konusunu uzunca bir süre gündeminizde tutmalı, özen göstermelisiniz.
 • Beslenme ile ilgili öneriler ve detaylara yer vermeden önce bir de şunu belirtmekte fayda var; saç köklerini darbelerden koruyarak yapacağınız spor da bu süreçte çok önemli olacak, beslenmenize de bir takviye oluşturacaktır. Bu süreçte sigara gibi kötü alışkanlıklarınızdan uzak durmanız da iyileşme sürecini kısaltırken, sonuçların daha yüksek bir başarı oranına sahip olmasını sağlayacaktır.
 • Beslenmenin belli bir düzene kavuşması demek, saç köklerinin kan aracılığı ile iyi bir şekilde beslenmesi, saç köklerinin de düzenli beslenmesi demektir. Bu yüzden bir yeme alışkanlığı ve düzenine ihtiyacınız var.
 • Ayrıca yediklerinizin içeriğine dikkat etmelisiniz. Saçlarınız için gerekli olan vitamin mineralleri içeren yiyecekleri tüketmeli, hekiminizin önerisi ile çeşitli vitamin ve mineral takviyelerini almalısınız.
 • Şok dökülme, saç ekimi sonrası sıkça karşılaşılan bir durumdur ve pek de hoş karşılanmaz. Hiçbirimiz saç ekimi sonrası bu görüntüyü görmek istemeyiz. Ancak düzenli ve doğru beslenme ile bu ihtimali ortadan kaldırabilirsiniz. Şok dökülme yaşansa dahi, en kötü ihtimalle dökülen saçların oranı daha az olacaktır. Yani saçlarınız için iyi bir beslenme şeklini hayatınızın bir parçası haline getirirseniz, saç ekimi sonrası saç köklerinizi korumanız da daha kolay olacaktır.
 • Saç ekiminin ardından dökülmeler yaşanması da belli oranda normal karşılanır ve yeni saçların çıkması merakla beklenir. İşte bu noktada yeni saçların oranının yüksek olması, ancak iyi bir beslenme ile sağlanabilir. Çünkü size emanet edilen saç köklerine doğru beslenme ile iyi bakmak zorundasınız. Ancak bu şekilde onları yaşatabilirsiniz.
 • Aslında her zaman güzel saçlar için doğru beslenme önemlidir. Saç ekimi sonrası ise beslenme daha da önem kazanır. Yeni yeni kendini gösteren ve uzamaya başlayan saçlarınızın güç kazanması ve hızla uzaması için de yediğiniz içtiğiniz her şeye dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Beslenme kurallarına dikkat edildiğinde, vitamin ve mineral açıdan dolu dolu bir programa bağlı kalındığında hücre yenilenme hızında da belirgin bir artış olacaktır. Bu da saç ekimi sonrası oldukça önemlidir. Üstelik bu düzeni sadece saç ekimine odaklı olarak düşünmemek gerek. Çünkü saç ekimi kadar cilt güzelliğinde de doğru beslenme önem taşır. Hücre yenilenme hızınızın artışı, cildinizde de harika etkiler uyandıracaktır.
 • Hücre yenilenme hızının önemli bir etkisini ise iyileşme süresinin kısalmasında göreceksiniz. Yani yeni saçlarınıza çok daha kısa süre sonra kavuşabilirsiniz.
 • Beslenme kurallarının ilk sırasında gelen unsur ise çok fazla yememek. İyi beslenmeden kastımız hiçbir zaman çok fazla yemek yemek değildir. Bu yüzden öğünlerinizi kontrol altında tutmalısınız. Öğünlerinizi hafif geçirmeli ama içerik açısından besleyici besinleri tercih etmelisiniz. Aksi halde vücudunuz yediğiniz fazla yemeği sindirmek için enerji harcayacaktır ve bu saçlarımız için arzu ettiğimiz bir durum değil.
 • Aç kalmak ise yine tercih etmediğimiz durumlardan biri. Bu yüzden bu süreçte diyet yapmamalı, uzun süreli aç kalmamalısınız. Diyet planlarınızı bir süre ertelemenizde fayda var.
 • Sigara bu süreçte uzak durmanız gereken önemli bir unsurdur. Sigara normal şartlarda da zaten zararlı bir alışkanlık ancak bu süreçteki etkileri de pek hoş değil. Sigara saç köklerini baskılayarak yeni saçların çıkmasını engelleyecek kadar güçlü bir zararlıdır. Saç kökleri, kılcal damarlarımız aracılığı ile taşınan kan sayesinde beslenir ve oksijen alır. Sigara ise bu dolaşımı baskılar, oksijenin saç köklerimize ulaşımını engeller. Dolayısıyla istediğimiz olumlu sonuçları almamız sigara ile birlikte oldukça zor.
 • Alkol de yine sigara gibi bu süreçte bize faydası olmadığı gibi zararı olan unsurlardan biri. Organlarımızı yoran alkol, yeni ekilen saçlarımızı baskılayabilir ve istediğimiz sonuçları almamızı engelleyebilir. Bu yüzden en azından alkol kullanımını minimuma indirmek gerekiyor.
 • Düzenli beslenmenin öneminden söz etmiştik. Öğünleri tam da zamanında, hiç atlamadan yerine getirmek gerekiyor. Bu düzen, saç köklerimizin de düzenli beslenmesi gibi düşünülebilir.
 • Abur cubur ve çeşitli atıştırmalıklar, normal şartlarda da sağlık açısından uygun değildir ve önerilmez. Saç ekimi sonrasında da tüketmemeniz gerekenler arasında yer alırlar. Bunun yetine kuruyemişleri ara öğün haline getirmeli ve zararlı abur cuburlardan uzak durmalısınız.

Saç Ekimi Sonrası Alınması Gereken Vitaminler ve Mineraller

Başta A vitamini olmak üzere Biotin, Folik asit, C vitamini ve E vitamini ilk akla gelenlerdir. Tüm bunların beslenmenizin bir parçası olması gerekir. A vitamini bir iltihap önleyici olarak, saç derisi için son derece faydalıdır ve tatlı patates, havuç, ıspanak, domates, kayısı, maydanoz, süt ve yumurta aracılığı ile A vitamini alabilirsiniz. Biotin ise saçımız için gerekli olan keratinin üretiminden sorumludur. Çiğ yumurta sarısı, dut, karaciğer, fıstık ve tüm yeşil yapraklı sebzeler biotin açısından zengindir ve bu süreçte tüketilebilir.

Folik asite gelecek olursak, folik asit B grubu vitaminlerin bir parçasıdır. B9 vitamini ve diğer adı ile Folat olan Folik asit, hücre bölünmesi sürecinde etkilidir ve hücre yenileyicidir. Bu sebeple saç ekimi sonrası önerileri arasında yer alır. Folik asit almak için ise karaciğer, brokoli, mısır, kırmızı et, yumurta, enginar, kavun, buğday ve çavdar gibi besinleri beslenmemizin bir parçası haline getirmemiz gerek.

C vitamini, sayısız faydasının yanında saç ekimi sürecinde özellikle kan dolaşımı hızını artırıcı olması sebebi ile etkin olmaktadır. C vitamini almak için ise biber, kivi, brokoli, maydanoz, çilek ve bildiğimiz gibi turunçgilleri tüketmemiz gerekir.

Son olarak ise saç ekimi sonrasında almamız gereken, saçlarımızın için gerekli unsur olan E vitamininden söz edelim. E vitamini saç hücrelerinin üretiminde, yenilenmesinde oldukça etkilidir. Aynı şekilde cilt için de bir olmazsa olmazdır. Saçlarımız için tam bir besleyici görevi görür. Ayçekirdeği, buğday tohumu, ıspanak, badem, fındık, şalgam ve avokado aracılığı ile E vitamini almanız mümkün.

Tüm bu sıraladığımız beslenmeye dair bilgiler, sizi daha kısa sürede yeni saçlarınıza kavuşturacaktır. Ayrıca saçlarınızın daha sağlıklı olmasını da sağlayacaktır. Saç ekimi sürecinin olmazsa olmaz bir parçası olarak düşüneceğimiz bu beslenme kuralları ve önerileri, hayatınızın yeni döneminde daha mutlu olmanızı sağlayacak. Bu yüzden siz de bu düzeni sağlamalı ve doğru beslenmelisiniz.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

 • +90 553 860 03 60
 • +44 776 771 98 90
 • Levent / İstanbul
 • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara