Liposuction Ameliyatında Ölüm Riski Var Mıdır?

liposuction ölüm riski

Liposuction Ameliyatı ve Ölüm Riski

Liposuction ameliyatları dünyada artık plastik cerrahinin önemli ve sık yapılan ameliyatlarından bir tanesidir. Liposuction ameliyatında özellikle vücut ağırlığının %5 ini aşan liposuction işlemi uygulanmadığı takdirde ameliyat sonrasında ölüm gibi ciddi yan etkilerin ortaya çıkmadığını izliyoruz. Ancak ciddi düzeyde yağ alımlarının yapılacağı hastalarda özel merkezlerde özel eğitimli hemşire ve tıbbi bakım kadrosuyla birlikte yapılan ameliyatlarda da ciddi bir hayati risk ortaya çıkmaz. Bunun dışında tecrübeli olmayan bir ekiple kenar ücra köşedeki küçük hastanelerde yapılacak ciddi miktardaki liposuctionlarla ölümcül yan etkiler ortaya çıkabilir.

Liposuction Ameliyatında Ölüm Riski Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Vücuttan ani olarak ciddi miktarda dokunun uzaklaşmasıyla birlikte damar içindeki sıvının damar dışına çıkması ve hastalarda hipotansiyon şoka kadar gidebilecek yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlar tamamiyle tecrübesiz doktorlar tarafından yapılan ve özellikle tecrübesiz personelin ameliyat sonrasındaki yetersiz bakımlarıyla ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ameliyatın belli bir düzeyi yapılacak hastalarda vücudun %5inden az liposuction yapılacak kişilerde yapılacak ameliyat teknikleri tümesan infiltrasyon dediğimiz alınacak sıvının yerine konmasıyla liposuction ameliyatından sonra hayati riskler ortaya çıkmaz. Ameliyatın diğer riskleri iyileşme problemleri bölgedeki liposuctiona bağlı olarak doku bozuklukları, dolaşım bozuklukları ortaya çıkabilir. Ancak bunlar da tecrübeli bir ekip tarafından ve yapılacak yeni teknolojik cihazların kullanılmasıyla bu ciddi yan etkilerin çok nadir olarak görüldüğünü söyleyebilirim. Tamamıyla liposuction ameliyatları tecrübeli bir doktor, tecrübeli bir ekip , ameliyat sonrası iyi bakımla hayati tehlike arz etmemektedir.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Levent / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara