Burun Estetiği Öncesi Alkol ve Sigara

burun estetiği öncesi alkol ve sigara

Burun estetiği öncesi alkol kullanımında oluşacak etki; kullanılan alkolün dozuna bağlıdır. Ameliyat öncesi 10 günde, aşırı alkol tüketilmesi sonucunda, karaciğere binen yük artar ve bu da anestezide oluşabilecek risk oranını yükseltir. Son yıllarda kullanılan anestezi ilaçlarının karaciğere etkileri azaltılmıştır ancak yine de ameliyattan önceki günlerde aşırı alkol kullanımından kaçınmak gerekir.

Ameliyat planlalanırken, ameliyat ve anestezinin nasıl olması gerektiği; kişinin günlük ve sosyal hayatını en az etkilenmesi göz önüne alınarak yapılır. Ancak, her ne olursa olsun, anestezi ve ameliyat işlemlerinin küçük de olsa bir riski vardır ve bu açıdan alkol ve sigaranın genel olarak bilinen olumsuz etkileri nedeniyle ameliyat döneminde kullanımın sınırlandırılması gereklidir.

Genel anestezi uygulanması; ameliyat esnasında vücudun tamamen uyutulmasına dayanan ameliyatlarda, sigaranın zararlı etkisi çok daha fazla belli olmaktadır. Anestezi uygulandığı anda, vücudun solunum işlemi durur ve makineler aracılığıyla solunum yaptırılır. Bu durum da akciğerlerin farklı bir şekilde çalışmasına neden olur. Sigara kullanımı, akciğer solunum sistemini kaplayan epidel adı verilen dokuya zarar vermişse, akciğerlerin fizyolojisi değişir ve hastanın tekrar uyandırılması sırasında problemler oluşabilir. Bazı durumlarda ise hasta hiç uyanamayabilir. Bu nedenle ameliyatlara girmeden önce mutlaka sigaranın bırakılması şarttır.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Levent / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara