Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

jinekomasti iz kalir mi

Jinekomasti bazı erkeklerde görülen kadınlarda olduğu gibi büyük göğüslere sahip olmaya neden olan estetik bir problemdir. Bu problem fiziksel görünüme yansıdığı için birçok hastayı sosyal hayatında etkilemekte ve hastalar bundan dolayı çareyi jinekomasti ameliyatında aranmaktadır.

İlk olarak jinekomastiye neden olan faktörleri ve bu hastalığın nasıl anlaşıldığını anlatmakla başlayalım. Jinekomasti ergenlik döneminde hormonal nedenlerden kaynaklı veya aşırı kilodan dolayı olabilmektedir. Özellikle testis tümörü olmak üzere çeşitli tümörler bu hastalığı tetikleyebilirken yine kullanılan ilaçlar da sebebiyet verebilir. Jinekomasti hastaları genellikle bol giyinen, kambur yürüyen ve denize girmeyi reddeden kişilerdir çünkü diğer türlü fiziksel görünümlerinin ortaya çıkmasından endişe ederler.

Jinekomasti hastalığının teşhis noktasında ultrason, MR gibi görüntüleme tekniklerine ve hormon analizlerine başvurulur. Klasik jinekomasti hastaları ergen yaşta olurken çeşitli nedenlerden dolayı ilerleyen yaşlarda da görülebileceği unutulmamalıdır. Ayrıca jinekomasti her iki memede görülebileceği gibi tek memede de görülebilir.

Jinekomasti hastalığında jinekomasti ameliyatı en etkili ve kesin yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu operasyon hastaya özel planlanmakla birlikte genel haliyle şu şekildedir:

* Jinekomasti türü glandüler tip jinekomasti ise o zaman jinekomasti ameliyatında cerrahi yönteme başvurulur. Bu tip jinekomastide sert meme dokusu ağırlıktadır.

* Jinekomasti türü karışık tip jinekomasti ise glandüler doku ve yağ dokusu ağırlıktadır. Bu tür jinekomastide iki teknik de kullanılır. Hem cerrahi müdahale yapılır hem de yağ alma işlemi (liposuction) birlikte uygulanır.

* Jinekomasti türü yağlı tip jinekomasti ise adından da anlaşılabileceği gibi yağ dokusu daha fazladır ve sadece liposuction yani yağ alma işlemi yeterli olabilir.

* Diğer jinekomasti sınıflandırmalarında yapılan değerlendirmeye göre işleme karar verilir.  Meme dokusunun büyüklüğü ve cilt dokusunun miktarı değerlendirilir. Buna uygun bir işlem yapılmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı sonrası hastaları bekleyen bir iyileşme süreci vardır. Bu süreç ameliyat için kullanılan tekniğine göre çeşitlilik göstermektedir. Liposuction yani yağ alma işlemi yapılmışsa iyileşme sürecinin daha kolay geçeceğini söyleyebiliriz. Liposuction işleminde ortalama olarak üç hafta yeterli bir süredir bu süre sonunda hasta sosyal hayatına tamamen döner.

Cerrahi müdahale yapılan tiplerde ise hasta lokal veya genel anestezi altında bu işlemi olacağı için ağrı hissetmez ve ertesi gün taburcu olabilir. Ödem ve şişliklerin yaşanması normal bir durum olmakla birlikte hasta kendini fazla zorlamadığı taktirde birkaç gün içerisinde geçecektir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası operasyonda kullanılan tekniğe göre iz kalıp kalmama durumu değişkenlik göstermektedir. Eğer operasyon liposuction işlemiyle gerçekleştirildiyse sadece kanül deliklerinin girdiği noktalara çok küçük çapta izler kalabilir. Operasyon jinekomasti ameliyatı cerrahi işlemle gerçekleştirildiyse meme başından yapılan küçük kesi izleri belli olabilir. Bu kesi meme başının hemen altından yarım ay şeklinde atılan bir kesidir dolayısıyla düşünüldüğü gibi fazla belirgin değil sadece memenin koyu bölgesinde belirli belirsiz bir iz olur.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Kalan İzler İçin Neler Yapılabilir?

Jinekomasti ameliyatı sonrası kalan izler belirgin olmasa da bu görünümden rahatsız olan hastalar için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunların ilki ameliyat sonrası iz kremleridir. Ameliyat sonrası iz kremleri ameliyat izlerini tamamen geçirmese de hastanın rahatsız olduğu görünümün azalmasında yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrası iz kremleri diğer yöntemlere göre daha ucuz olduğundan tercih edilebilir. Ameliyat izleri için sunulan ikinci seçenek lazer yöntemle ameliyat izlerinin silinleşmesine yardımcı olunmasıdır. Bu yöntem ameliyat sonrası iz kremlerine göre daha etkin bir çözüm olsa da daha maliyetlidir.

Yine yara izlerinin geçmesi için evde hastaların kolaylıkla yapabileceği öneriler bulunmaktadır. Bunlardan en kolayı ve etkilisi ameliyat bölgesine masaj yapmaktır. Masaj yapılan bölgede kan dolaşımı hızlanacağı için iz bulunan bölgede doku yenilenmesi sağlanır. Bunun dışında doktorun önerisine göre sıcak veya soğuk uygulamalar yapmak kan dolaşımını hızlandırarak doku onarımını sağlayabilir. Bu öneriler uygulandığı zaman eğer hasta hala görünümünden rahatsız oluyorsa yukarıda yer verdiğimiz ameliyat sonrası iz kremi kullanarak veya lazer yaptırarak istediği görünüme sahip olur.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Levent / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara