Jinekomasti Ameliyatını Devlet Karşılar mı?

jinekomasti devlet karşılar mı

Jinekomasti ameliyatı erkeklerde görülen göğüs bölgesindeki olan fazla yağ dokusunun cerrahi yöntemle alınması ve hasta fiziksel görünümündeki rahatsızlığı ortadan kaldırılmasını sağlayan işlemdir. Bu ameliyat estetik bir operasyon olarak tanımlanmaktadır ve dolayısıyla hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde jinekomasti ameliyatları ücretli bir şekilde yapılmaktadır. Bunun yanı sıra eğer hasta heyet raporu alırsa devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde ameliyat yapılabilir.

Jinekomasti ameliyatında uygulanacak teknik jinekomasti hastalığının tek veya çift memede olup olmamasına ve tipine göre değişiklik göstermektedir. Jinekomasti ameliyatı öncesi hasta fiziksel muayeneden geçmeli ve çeşitli tekkikleri yaptırmalıdır. Zaten bu muayene ve tetkikler sonucunda ameliyat için bir fiyat tablosu ortaya çıkacaktır. Ayrıca jinekomasti teşhisi için genel cerrahi uzmanı, endokrinoloji uzmanı, kadın doğum uzmanı, eğer obeziteye bağlı olarak geliştiği düşünülüyorsa diyetisyen gibi çeşitli doktorlara muayene olunması gerektiği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Planlanır?

Jinekomastide ilk hastalığın kaynağı araştırılarak tedavi planlaması yapılır. Hormonal bozukluğa bağlı olarak jinekomastinin geliştiği düşünülüyorsa hastada jinekomasti varlığı endokrinoloji uzmanı tarafından teşhis edilmelidir.

Özellikle jinekomasti hastada ergenlik döneminde meydana gelirse endokrinoloji uzmanı Nydick sınıflandırılması adı verilen meme başındaki kahverengi olan yani tıp dilinde areola adı verilen kısmın altındaki glandüler doku diskinin büyüklüğü tespit edilmektedir.

Bu sınıflandırılma sonrası çapı 4 cm’den küçük olan kişilerde herhangi bir müdahale yapmadan 3 ila 6 ay arasında sadece periyodik kontroller yapılmaktadır. Eğer çap 4-6 cm arasında tespit edilmişse medikal tedavi önerilmektedir. Bu medikal tedavi hastanın yaşına ve hormon düzeyine uygun olduğu için tedavi aşamasında endişe etmeye gerek yoktur. Çap 6 cm’den büyük ise ve hastanın uzun süreli şikayetleri mevcutsa doktor hastaya cerrahi tedavi önerir. Jinekomasti ameliyatı bu hastalar için en etkili ve kesin tedavi seçeneğidir. Cerrahi tedavi hastanın hangi jinekomasti tipine sahip olduğuna göre planlanır. Meme bezinin yumuşak ve yağ dokusundan zengin olduğu durumlarda sadece liposuction yeterli olabilirken jinekomasti tipinin sert ve büyük olduğu durumlarda küçük kesiler ile meme bezi tamamen çıkarılır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi jinekomasti obeziteye bağlı olarak gelişmişse ilk olarak hasta diyetisyen kontrolüyle zayıflatılmalı ardından cerrahi müdahele geçirilmelidir ya da çeşitli kronik hastalıklara bağlı olarak gelişmişse ilk olarak bu hastalıklar kontrol altına alınmalıdır.

Jinekomasti cerrahisinde ameliyatlar genel veya lokal etki altında yapılarak hastanın acı ve ağrı hissetmemesi amaçlanır. Hastada herhangi olumsuz bir durum gelişmezse ameliyatla aynı gün taburcu olabilir. Hasta taburcu olurken jinekomasti korsesi adı verilen özel bir korse giymelidir.

Anestezinin etkisinin yitirilmesiyle birlikte ağrıların görülmesi olağan bir durumdur ve doktor istemine uygun olarak alınan ağrı kesiciler bu ağrıları geçirecektir. Ağrı dışında şişlik, ödem ve morluk görülmesi yine olağan durumlardır. Şişlik ve ödem için bol sıvı alınabilir. Morluklar ise kendiliğinden geçecektir. Ameliyat bölgesinde kızarıklık, akıntı, kanama, dikişlerin açılması ve kötü koku gibi şikayetler yoksa endişe edilecek bir şey de yoktur. Hasta kendini yoran aktivitelerden, yatış pozisyonlarından, kol ve omuzları aşırı hareket ettirmekten kaçınırsa iyileşme süreci hızlanacaktır. Ameliyattan sonraki üçüncü günün sonunda hasta sosyal yaşantısına ve işine geri dönebilir.

Jinekomasti hormonal nedenlerden dolayı kaynaklansa da;

* Sporcuların sıklıkla kullandığı anabolik steroidlerin ve androjenlerin kullanımı sınırlandırılarak,

* Sigara ve alkol gibi maddelerin kullanımı bırakılarak,

* Kimyasal ağırlıklı şampuan, sabun ve losyon gibi ürünlerin yerine doğal olanların kullanımı tercih edilerek,

* Hipertiroidizm, böbrek yetersizliği, tümörler, hipogonadizm, hermafroditizm, siroz gibi hastalıklar jinekomastiyi tetiklediği için bu hastalıkların varlığında (eğer burada verilen kronik hastalıklar varsa ve jinekomasti bu hastalıklara bağlı olarak gelişmişse ilk olarak bu hastalıklar kontrol altına alınmalı ardından jinekomasti ameliyatı yaptırılmalıdır) düzenli kontrol yaptırarak,

* Dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenerek obeziteden kaçınarak jinekomasti problemlerinden yağlanmaya bağlı olanı bir miktar engellenebilmektedir.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Levent / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara