Meme Silikon Ameliyatı Sonrası Yan Yatma

meme estetiği sonrası yan yatma

Meme silikon ameliyatından sonra hastanın dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İlk olarak hastanın ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleşmişse ameliyatın olduğu günün ertesi günü taburcu olunur. Ameliyattan sonraki ilk 3-4 günde ağrıların yaşanması normal bir durumdur ve doktor istemine uygun olarak ilaç alındığında bu ağrıların geçeceği öngörülmektedir. Bu ağrılara ödem ve şişliklerin eklenmesiyle birlikte hastanın yatış pozisyonunu ayarlamakla ilgili kafasında soru işaretleri olabilir. Hasta ameliyattan sonraki ilk bir hafta sırtüstü ardından yan yatış pozisyonunda yatabilir. Burada önemli olan hastanın kendini rahat hissetmesi ve zorlanmamasıdır. Hasta yüzüstü yatış için bir süre daha beklemelidir. Bu süre genellikle ameliyattan sonraki ilk 5-6 aydır çünkü bu süre içerisinde sosyal hayatta ağrı hissedilmese bile yüzüstü yatışlarda ağrı yaşanması olasıdır. Hasta ameliyattan sonraki ilk dönemde kollarını kaldırırken yine erken dönemde kollarını kullanırken de bir ağrı yaşayabilir. Bunun nedeni meme ameliyatında kullanılan parçaların meme veya koltuk altından alınmasıdır. Bu ameliyatın işleyiş süreci böyle olduğu için endişe edilecek bir şey yoktur bu ağrı bir süre sonra tamamen geçecektir. Eğer hasta kendini iyi hissederse ve ağrılarının azaldığını veya hiç olmadığını ifade ederse yüzüstü yatışında bir problem olmayacaktır.

Hasta ameliyat sonrası erken dönemde hızlı bir şekilde sosyal hayatına dönecektir. Bu süre kişiden kişiye değişse de ortalama olarak 3-4 hafta sonra hasta yavaş yavaş aktivite yapabilir. Bu sürece kolay adapte olunması açısından ameliyattan birkaç gün sonra hasta kendini iyi hissettiğinde ev içerisinde yürüyüşler yapılabilir.

Yeniden belirtmekte fayda vardır ki hasta kendini iyi hissettiği zaman yan yatış pozisyonunda yatmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Eğer yan yatışta bir ağrı, kramp veya zorlanma hissediyorsa sırtüstü yatışa geçmelidir. Hasta kendini zorladığı zaman ağrıları artacak, iyileşme süreci uzayacak ve hatta dikişleri genişleyecektir. Bundan dolayı hastanın kendini zorlamaması ve iyi hissettiğinde yan yatışa geçmesi önemlidir.

Ameliyattan sonraki uzun dönemde hastanın ağrı, şişlik ve ödem şikayetleri devam ediyorsa bu durumun normal olmadığı bilinmeli ve fark edildiğinde zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bu durum kapsül kontraktürü adı verilen bir komplikasyonun habercisi olabilir. Kapsül kontraktürü protezin etrafında doğal yollarla oluşan kabuk dokusunun sertleşmesi ve deformasyon geçirmesidir. Bu komplikasyonun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte erken dönemde fark edildiğinde tedaviye başlanılmaktadır. Eğer bu komplikasyon hastayı rahatsız ediyorsa ameliyatla kapsül dokusu çıkarılır ve protez başka bir alana yerleştirilir.

Meme Silikon Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

* Meme silikon ameliyatı sonrası aslında yapılması gereken fazla şey yoktur ameliyat bölgesinin darbe almamasına özen göstermek bu sürecin kolay geçmesi açısından yeterli olacaktır.

* Meme silikon ameliyatı yaklaşık olarak 2 saat süren basit bir işlemdir fakat ameliyatta uygulanan teknik hasta ile doktor arasındaki planlamaya göre değişiklik gösterebilir.

* Meme silikon ameliyatının yapıldığı gün veya en geç ertesi gün hasta hastaneden taburcu edilir. Eğer imkan varsa hastanın hastanede kalması, hastanın iyileşme sürecinin  daha kolay geçmesi açısından hastanede kontrol sürecinde bulunması daha etkili olacaktır.

* Meme silikon ameliyatı yaptıran kişiler eğer ağır koşullarda çalışmıyorsa işlerine bir hafta içerisinde dönebilir.

* Meme silikon ameliyatından birkaç gün sonra göğüste hassasiyet ve dolgunluk hissedilmesi normaldir.

* Eğer hastanın herhangi bir kronik hastalığı yoksa ameliyat sonrasında doktorun önerdiği ilaçları kullanılması yeterli olacaktır.

* Ameliyattan sonraki ilk 4 günde ödem, gerginlik ve gözle görülür renk değişimleri yaşanabilir. Bu dönemlerde hasta bol bol yatak istirahati sağlamalıdır. Ayrıca ameliyat sonraki dönemde kaşıntı ve hissizlik yaşandığı da kaydedilmiştir. Hasta bu süreci de dinlenerek ve ağır iş yapmayarak geçirmelidir.

* Ameliyat sonrası ameliyat korsesi veya sporcu sütyenleri giymek göğüslerin kolay şekillenmesini sağlar.

* Ameliyattan 2 ya da 3 gün sonra duş almada herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Meme silikonu ile meme büyütmenin yapıldığı ameliyatlar konforlu operasyonlardır. Operasyon sonrası süreçte, yönergelere uymak hastaların iyileşme sürecini konforlu şekilde geçirmesini sağlarken sonuçların da maksimum verimle alınmasını sağlamaktadır.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Levent / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara