Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

karın germe iyileşme süreci

Karın germe ameliyatı uzun yıllardır popüler olan karın sarkmalarından ve çatlaklarından rahatsız olan kişiler için bir tedavi yöntemi olarak sunulan plastik cerrahi operasyonudur. Karın germe ameliyatı popüler olmasına rağmen her hastada iyileşme süreci farklıdır. Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin kaç gün süreceği konusunda kesin bir yargıda bulunulması doğru değildir. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi karın germe ameliyatında da ortalama bir süre verilse de bu süreç hastanın yaşına, genel sağlık durumuna, karın germe türüne ve ameliyat sonrası bakımına göre değişir. Hastanın bu özelliklerine göre iyileşme süreci için doğru takvimi belirleyecek olan kendi doktorudur. Genel sağlık durumu iyi olan ve ileri yaşta olmayan kişiler ameliyattan sonraki 15. günde iş hayatlarına geri dönebilir.

Karın germe ameliyatı olurken ameliyat türü de oldukça önemlidir. Mini veya daha kapsamlı ameliyat için total karın ameliyatı yapılırken sadece alt karın bölgesinde küçük bir alana da karın germe ameliyatı da yaptırılabilir. Hasta için en doğru olan ameliyat yöntemi doktoru ile birlikte seçilmelidir. Ayrıca karın germe ameliyatı ne kadar büyük bir alana uygulanırsa o kadar iyileşmesi gecikir.

Karın germe ameliyatından sonraki sürecin hasta açısından kolay geçmesi amacıyla hasta doktorun uyarı ve önerilerine dikkat etmelidir. Pansumanlarını düzenli olarak yapmak, ilaçları düzenli olarak kullanmak ve ani hareketlerden kaçınmak bu süreçte önemlidir.

Karın germe ameliyatından sonra ameliyat dikişlerinin açıkta kalmaması amacıyla pansuman ile kapatılır. Ayrıca karın bölgesinde biriken sıvının veya kanama varsa bu kanamanın dışarı atılması amacıyla dren yerleştirilir. Dren ince küçük bir materyaldir ve bu yüzden acı vermesi söz konusu değildir. Dren içeride sıvı ve kan birikmemesi amacıyla takıldığından oldukça güvenlidir. Ameliyat sonrasında ödem beklenilen bir durum olsa da takılan dren sayesinde ödemin azaltılması hedeflenir. Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşmenin gerçekleşmesi için birkaç gün belden biraz bükülü bir şekilde yatılmalıdır. Karın germe ameliyatı sonrasındaki 6. saatte hastanın yürütülerek mobilize olması sağlanır ve kan dolaşımının hızlandırılması amaçlanır.

Karın germe ameliyatı sonrası hastaneden ameliyat yapılan günün ertesi günü taburcu olunabilir. Hastanın evde olduğu dönemde yanında en azından bir veya iki günlük bir yardımcı olması bu süreci kolaylaştırır. Hastanın ilk günlerde hareket kabiliyeti oldukça sınırlı olduğu için ilaçlarını hastaya verecek veya temel ihtiyaçlarını gerçekleştirirken yanında olacak bir kişi bulunması önemlidir. Karın germe ameliyatı sonrası hastanede bir gece yatmak yeterli olsa da bu süre hastanın durumuna göre değişiklik gösterebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Karın germe ameliyatı sonrasında uzun bir süre eğilme, ıkınma, öksürme, hapşırma, uzun süreli ayakta durma ve ağır egzersiz yapma, ağırlık kaldırma gibi işlemlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu davranışların gerçekleştirilmesi iyileşme sürecini uzatacak ve hastayı rahatsız edecektir. Bundan dolayı ilk günlerde hastanın yanında bir yardımcı olması gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Evde Bakım Nasıl Olmalıdır?

Karın germe ameliyatı sonrası evde en doğru bakım için doktorun uyarı ve önerilerini dikkat etmek gerekir. Doktor hastayı iyileşme süreci boyunca neler yapacağı ve nelere dikkat etmesi gerektiğini adım adım söyler. Bunlardan en önemlisi kesi yerlerine ve drene uygun şekilde bakım yapmaktır. Çoğu hasta enfeksiyon riskine karşı antibiyotik kullansa da dren ve ameliyat yeri kesilerine hijyenik olmayan bir şekilde dokunmak veya bakım yapmak enfeksiyonun en önemli kaynağıdır. Bundan dolayı hasta hijyenine olabildiğince özen göstermelidir. Ayrıca iyileşme döneminde hasta ameliyat korsesi kullanmalıdır. Ameliyat korsesi ameliyat bölgesini travmalara karşı koruyan ve karnın şekillenmesini sağlayan bir üründür. Kesi yerine hijyenik pansuman yapmak yine iyileşme dönemi için oldukça önemlidir. Karın germe ameliyatı sonrası sigara ve alkol tüketmek kan dolaşımını bozacağı için ameliyattan 3 ay sonrasına kadar kullanılmamalıdır.

Ortalama 7-10 günlük bir iyileşme periyoduna sahip olan karın germe ameliyatları, kapsamlı ve ciddi operasyonlardır. Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde yapılması ve yapılmaması gerekenlere dikkat edilmesi, ameliyat sonuçlarını da etkilemektedir. Bu süre zarfında doktorun yönlendirmelerine uyulması ameliyat sürecinin başarılı şekilde sonuçlanmasına yardımcı olurken hastalar için de daha konforlu bir iyileşme süreci olabilmektedir.

Logo
Bu sitede yer alan tüm bilgi, yorum ve görüntüler sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır ve Reşat Aktaş'ın şahsi görüşlerini de içermektedir. Çerez Politikası

İletişim

  • +90 553 860 03 60
  • +44 776 771 98 90
  • Levent / İstanbul
  • Londra / İngiltere

Takip Edin

KAYIT OL

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara